Kurzemes Pavasaris '2009
Overall results

   Pl Name                         YB Club                     Nat         S1            S2             Time 



H8  (9)                              

    1 Emīls Zērnis                 01 Saldus OK                LAT      18:10    1    18:29    1       36:39 
    2 Māris Heinols                01 ZVOC-VBSS                LAT      27:02    4    22:15    2       49:17 
    3 Kristiāns Staņa              01 A2                       LAT      25:09    2    24:13    5       49:22 
    4 Mikus Poikāns                01 Auseklis - LSPA          LAT      26:57    3    26:48    7       53:45 
    5 Kristaps Mierlauks           03 Sprīdītis                LAT      34:08    6    23:05    4       57:13 
    6 Edgars Svilāns               02 Kāpa OK                  LAT      32:47    5    34:44    8     1:07:31 
    7 Mārcis Meiers                02 Ziemeļkurzeme OK         LAT      36:37    7    37:22    9     1:13:59 

      Jēkabs Šmitiņš               02 Purva Bridējs            LAT         mp         24:22    6             
      Andris Svilāns               02 Individuāli              LAT         mp         22:59    3             



H10  (14)                            

    1 Kārlis Jēkabsons             99 Auseklis - LSPA          LAT      20:11    2    16:30    2       36:41 
    2 Matīss Brucis                00 Saldus OK                LAT      20:18    3    18:43    3       39:01 
    3 Emīls Francis Friks          00 Auseklis - LSPA          LAT      20:01    1    21:03    8       41:04 
    4 Ģirts Brucis                 00 Saldus OK                LAT      20:36    4    20:34    4       41:10 
    5 Rūdolfs Matīss Vimba         00 ZVOC-VBSS                LAT      27:38    7    14:54    1       42:32 
    6 Rainers Veģis                99 Ogre OK                  LAT      38:46    8    22:24    9     1:01:10 
    7 Aivis Medinieks              99 Madonas BJSS             LAT      39:13    9    27:06   10     1:06:19 
    8 Ansis Poikāns                00 Auseklis - LSPA          LAT      45:39   12    21:02    7     1:06:41 
    9 Krists Grūtups               00 Kāpa/RRBJS               LAT      41:34   10    29:18   11     1:10:52 

      Daniels Vahruševs            99 Ogre OK                  LAT      22:22    5       mp                  
      Lukas Freimontas             01 Siauliu JTC              LTU                    20:42    5             
      Deividas Gedgaudas           01 Siauliu JTC              LTU                    20:57    6             
      Krists Kristens Jesikens     99 Ogre OK                  LAT      42:54   11                           
      Indriķis Rusovs              99 Individuāli              LAT      24:50    6                           



D10  (8)                             

    1 Elvita Alksne                99 ZVOC-VBSS                LAT      21:51    1    15:21    1       37:12 
    2 Laura Nelsone                99 Kāpa/RRBJS               LAT      27:12    4    16:23    2       43:35 
    3 Elīna Skopāne                00 VrBJSS- Azimuts OK       LAT      23:50    2    22:34    3       46:24 
    4 Lapiņa Laura Elīza           00 Ziemeļkurzeme OK         LAT      26:39    3    26:09    4       52:48 
    5 Anda Upīte                   00 Kāpa OK                  LAT      32:58    6    28:02    5     1:01:00 
    6 Vēsma Ozola                  00 Taka TOK                 LAT    1:13:01    7    32:40    6     1:45:41 

      Patrīcija Keita Krumberga    00 Sprīdītis                LAT      30:59    5       mp                  
      Grēta Girvaite               00 Taka TOK                 LAT        dns         36:37    7             



H12  (26)                            

    1 Kaspars Slaveiks             97 OK Alnis - JRSC          LAT      19:22    1    22:49    4       42:11 
    2 Kārlis Kaminskis             98 Meridiāns- CPSS          LAT      23:16    3    22:43    3       45:59 
    3 Endijs Titomers              97 OK Alnis - JRSC          LAT      22:56    2    24:50    5       47:46 
    4 Ritvars Glūdiņš              97 Saldus OK                LAT      26:46    4    21:41    2       48:27 
    5 Jānis Veļķeris               97 Alūksne                  LAT      29:36    5    21:08    1       50:44 
    6 Kristers Aparjods            98 Kāpa/RRBJS               LAT      31:34   12    26:32    6       58:06 
    7 Aivis Šiliņš                 97 OK Alnis - JRSC          LAT      30:32    9    27:46    7       58:18 
    8 Kristaps Indriksons          98 Madonas BJSS             LAT      30:59   10    27:54    8       58:53 
    9 Matīss Slikšjānis            98 VrBJSS- Azimuts OK       LAT      29:41    6    37:16   13     1:06:57 
   10 Valters Reneslācis           98 Ogre OK                  LAT      37:46   16    30:01    9     1:07:47 
   11 Vairis Valdbergs             98 Madonas BJSS             LAT      35:41   14    32:11   10     1:07:52 
   12 Kārlis Ķuzis                 98 Saldus OK                LAT      29:55    7    39:01   15     1:08:56 
   13 Rinalds Skrubis              97 Individuāli              LAT      33:39   13    37:24   14     1:11:03 
   14 Horens Lielgalvis            97 Auseklis - LSPA          LAT      31:25   11    39:57   17     1:11:22 
   15 Nils Ikaunieks               98 Madonas BJSS             LAT      35:43   15    40:04   19     1:15:47 
   16 Kārlis Leiboms               98 Kāpa OK                  LAT      42:48   18    37:08   12     1:19:56 
   17 Haralds Ulmanis              98 Auseklis - LSPA          LAT      48:15   19    34:52   11     1:23:07 
   18 Deivids Kozlovskis           97 Individuāli              LAT      56:20   21    39:16   16     1:35:36 
   19 Alberts Īvāns                98 Ogre OK                  LAT    1:00:23   22    40:03   18     1:40:26 

      Matīss Silts                 98 Ogre OK                  LAT         mp            mp                  
      Jāzeps Gribusts              98 Ogre OK                  LAT         mp       1:02:30   21             
      Ivo Freimanis                98 Madonas BJSS             LAT      54:14   20       mp                  
      Mārtiņš Puļķis               97 Individuāli              LAT      39:33   17       mp                  
      Artis Lādēns                 98 Individuāli              LAT         mp       1:00:37   20             
      Uldis Upītis                 98 Kāpa/RRBJS               LAT      30:01    8       mp                  
      Miķelis Djubovs              98 Sprīdītis                LAT         mp            mp                  



D12  (7)                             

    1 Diāna Marta Ruka             97 RSP                      LAT      18:39    1    23:06    2       41:45 
    2 Anete Čama                   97 VrBJSS- Azimuts OK       LAT      27:22    3    22:14    1       49:36 
    3 Aija Ozola                   97 Taka TOK                 LAT      24:55    2    33:12    3       58:07 
    4 Pārsla Kupriša               97 VrBJSS- Azimuts OK       LAT      33:30    4    37:11    4     1:10:41 
    5 Stefānija Egle               98 Kāpa/RRBJS               LAT      37:19    5    45:06    5     1:22:25 
    6 Linda Andersone              98 Sprīdītis                LAT    1:43:52    7    47:14    6     2:31:06 

      Elizabete Blūmentāle         97 RSP                      LAT      55:44    6       mp                  



H14  (39)                            

    1 Alvis Reinsons               95 Auseklis - LSPA          LAT      20:57    2    23:23    1       44:20 
    2 Emīls Dzalbs                 95 Meridiāns- CPSS          LAT      21:11    3    24:02    3       45:13 
    3 Emīls Henrijs Taube          95 ZVOC-VBSS                LAT      21:40    4    23:47    2       45:27 
    4 Klāvs Stiprais               95 Madonas BJSS             LAT      24:04    6    24:14    4       48:18 
    5 Mundis Mišins                96 Auseklis - LSPA          LAT      25:20    7    31:27   10       56:47 
    6 Otto Pēteris Pirtnieks       96 Auseklis - LSPA          LAT      23:44    5    34:42   14       58:26 
    7 Atis Dēvics                  96 Saldus OK                LAT      31:48   17    28:23    6     1:00:11 
    8 Ģirts Leontjevs              96 Madonas BJSS             LAT      31:11   14    31:21    9     1:02:32 
    9 Dinārs Gutāns                96 Madonas BJSS             LAT      27:33   10    35:56   18     1:03:29 
   10 Rihards Skuja                95 RSP                      LAT      35:46   22    28:41    7     1:04:27 
   11 Tomass Andersons             96 OK Alnis - JRSC          LAT      30:45   13    33:52   13     1:04:37 
   12 Jānis Baunis                 95 Madonas BJSS             LAT      36:03   24    29:40    8     1:05:43 
   13 Valdemārs Nulle              96 VrBJSS- Azimuts OK       LAT      32:42   19    33:10   11     1:05:52 
   14 Emīls Vainovskis             96 Saldus OK                LAT      31:17   15    35:55   17     1:07:12 
   15 Valts Ulmanis                96 Auseklis - LSPA          LAT      32:07   18    35:34   16     1:07:41 
   16 Mārtiņš Bucis                95 Saldus OK                LAT      30:29   11    38:35   20     1:09:04 
   17 Raimonds Niedra              96 Individuāli              LAT      30:41   12    39:36   21     1:10:17 
   18 Andrejs Vircavs              96 Saldus OK                LAT      35:56   23    34:46   15     1:10:42 
   19 Matiass Abzalons             96 Meridiāns- CPSS          LAT      31:22   16    44:05   24     1:15:27 
   20 Arnis Siliņš                 96 Auseklis - LSPA          LAT      41:58   28    33:34   12     1:15:32 
   21 Atis Heinols                 96 ZVOC-VBSS                LAT      27:26    9    49:37   27     1:17:03 
   22 Visvaldis Lukjanovs          96 Sprīdītis                LAT      39:17   26    41:32   22     1:20:49 
   23 Artis Gāliņš                 96 Individuāli              LAT      34:40   21    49:51   29     1:24:31 
   24 Toms Baltacis                95 Kāpa/RRBJS               LAT      43:51   30    43:37   23     1:27:28 
   25 Ansis Ansbergs               95 Saldus OK                LAT      42:59   29    45:33   25     1:28:32 
   26 Ivo Jaunzems                 96 Individuāli              LAT      38:17   25    51:58   30     1:30:15 
   27 Miķelis Ziemelis             95 RSP                      LAT      41:50   27    49:43   28     1:31:33 
   28 Jānis Grimza                 96 Meridiāns- CPSS          LAT      46:17   32    49:21   26     1:35:38 
   29 Dāvis Lapiņš                 95 Individuāli              LAT      44:50   31  1:04:35   31     1:49:25 
   30 Nils Bērziņš                 95 Individuāli              LAT    1:08:28   33  1:22:51   33     2:31:19 
   31 Armands Lādēns               96 Individuāli              LAT    1:22:33   34  1:09:45   32     2:32:18 

      Kristaps Gulbis              95 Saldus OK                LAT         mp            mp                  
      Kārlis Kosmačevs             95 Prizma                   LAT      20:13    1       mp                  
      Kārlis Lukjanovs             95 Sprīdītis                LAT      26:42    8       mp                  
      Kaspars Denkivs              96 Saldus OK                LAT         mp            mp                  
      Gytis Gedminas               95 Siauliu JTC              LTU                       mp                  
      Ignas Gabsys                 95 Siauliu JTC              LTU                    38:01   19             
      Paulius Vidžiūnas            95 Siauliu JTC              LTU                    26:01    5             
      Dmitrijs Žarovs              95 Ziemeļkurzeme OK         LAT      33:46   20                           



D14  (24)                            

    1 Sandra Grosberga             95 Meridiāns- CPSS          LAT      24:59    1    28:20    1       53:19 
    2 Laura Puķīte                 96 Kāpa/RRBJS               LAT      29:32    3    28:58    2       58:30 
    3 Monta Mišina                 96 Auseklis - LSPA          LAT      31:36    4    31:26    5     1:03:02 
    4 Madara Brice                 96 RSP                      LAT      29:00    2    34:22    8     1:03:22 
    5 Anete Gurtiņa                95 Auseklis - LSPA          LAT      33:32    7    29:56    4     1:03:28 
    6 Diāna Cabija                 95 OK Alnis - JRSC          LAT      33:48    9    29:50    3     1:03:38 
    7 Ieva Šķestere                95 Meridiāns- CPSS          LAT      32:10    5    33:40    7     1:05:50 
    8 Annija Anna Zaļaiskalna      96 Auseklis - LSPA          LAT      32:24    6    37:42    9     1:10:06 
    9 Laine Lupkina                96 Meridiāns- CPSS          LAT      39:56   10    39:34   10     1:19:30 
   10 Gerda Šadurska               95 Auseklis - LSPA          LAT      40:15   11    40:03   11     1:20:18 
   11 Zane Krūmiņa                 96 Purva Bridējs            LAT      41:36   12    47:29   13     1:29:05 
   12 Kendija Aparjode             96 Kāpa/RRBJS               LAT      33:32    7    59:56   21     1:33:28 
   13 Liene Kaibe                  96 RSP                      LAT      44:11   13    52:22   16     1:36:33 
   14 Agnese Vārna                 95 Kāpa/RRBJS               LAT      48:03   14    58:58   20     1:47:01 
   15 Edīte Bloka                  96 Taka TOK                 LAT    1:15:45   15    49:56   15     2:05:41 
   16 Laura Leiboma                96 Kāpa OK                  LAT    1:31:12   16    58:11   18     2:29:23 
   17 Linda Ansone                 96 Individuāli              LAT    2:15:06   18    41:28   12     2:56:34 
   18 Terēze Cābele                96 Individuāli              LAT    2:23:05   19    58:41   19     3:21:46 
   19 Kristiāna-Marta Mirecka      96 Ziemeļkurzeme OK         LAT    1:50:09   17  1:38:37   22     3:28:46 

      Arnita Jaunzeme              96 Sprīdītis                LAT         mp       1:55:52   24             
      Laura Sirme                  96 Sprīdītis                LAT         mp       1:43:51   23             
      Karolina Milinaviciute       96 Siauliu JTC              LTU                    48:31   14             
      Migle Vanikauskaite          95 Siauliu JTC              LTU                    33:17    6             
      Līva Voiceščuka              95 Auseklis - LSPA          LAT                    53:07   17             



H16  (30)                            

    1 Valters Ļubinskis            94 ZVOC-VBSS                LAT      28:59    1    45:18    2     1:14:17 
    2 Rūdolfs Zērnis               94 Saldus OK                LAT      30:44    2    44:55    1     1:15:39 
    3 Ivars Kļaviņš                93 RSP                      LAT      31:15    3    46:52    3     1:18:07 
    4 Jānis Sārs                   93 Madonas BJSS             LAT      32:11    4    49:32    4     1:21:43 
    5 Dāvis Dišlers                93 RSP                      LAT      34:08    5    51:35    6     1:25:43 
    6 Mikus Puriņš                 94 Auseklis - LSPA          LAT      35:53    8    52:06    7     1:27:59 
    7 Ritvars Karpikovs            94 OK Alnis - JRSC          LAT      35:31    6    53:22   10     1:28:53 
    8 Ivars Pirktiņš               93 RSP                      LAT      35:42    7    53:42   11     1:29:24 
    9 Toms Rozentāls               93 ZVOC-VBSS                LAT      38:23   10    53:08    9     1:31:31 
   10 Gatis Berežnojs              94 Saldus OK                LAT      41:24   15    51:22    5     1:32:46 
   11 Arvis Gelbis                 93 RSP                      LAT      40:27   13    52:22    8     1:32:49 
   12 Ģirts Krastiņš               94 Ogre OK                  LAT      36:46    9    57:03   13     1:33:49 
   13 Toms Riekstiņš               93 RSP                      LAT      39:13   11    56:10   12     1:35:23 
   14 Raivis Ozoliņš               93 Ogre OK                  LAT      40:04   12    58:16   14     1:38:20 
   15 Kārlis Šēns                  94 Taka TOK                 LAT      42:00   17  1:04:29   18     1:46:29 
   16 Madars Mačukāns              94 Saldus OK                LAT      45:20   18  1:03:49   17     1:49:09 
   17 Fricis Pirtnieks             93 RSP                      LAT      41:18   14  1:08:15   21     1:49:33 
   18 Edgars Spirido               93 VrBJSS- Azimuts OK       LAT      54:36   24  1:00:16   16     1:54:52 
   19 Mārtiņš Brīdiņš              93 Ogre OK                  LAT      49:19   20  1:08:57   22     1:58:16 
   20 Nils Valpuski                94 Ogre OK                  LAT      45:28   19  1:15:47   24     2:01:15 
   21 Imants Lūsiņš                94 Meridiāns- CPSS          LAT      52:13   22  1:09:40   23     2:01:53 
   22 Ģirts Siliņš                 94 Auseklis - LSPA          LAT      55:17   25  1:18:47   26     2:14:04 
   23 Ģirts Krumbergs              94 Sprīdītis                LAT      51:00   21  1:39:58   27     2:30:58 

      Kristaps Ansons              94 Taka TOK                 LAT      41:52   16       mp                  
      Dāvis Voiceščuks             93 Auseklis - LSPA          LAT                  1:05:24   19             
      Gintaras Slezas              93 Siauliu JTC              LTU                  1:57:11   28             
      Airidas Zukauskas            93 Siauliu JTC              LTU                  1:16:32   25             
      Mantas Nekvedavicius         94 Siauliu JTC              LTU                    59:33   15             
      Tomas Urbonas                93 Siauliu JTC              LTU                  1:06:19   20             
      Arturs Brokāns               94 Ziemeļkurzeme OK         LAT      54:06   23                           



D16  (27)                            

    1 Līga Valdmane                94 ZVOC-VBSS                LAT      30:23    2    38:07    1     1:08:30 
    2 Ilze Buža                    93 Meridiāns- CPSS          LAT      30:21    1    41:44    3     1:12:05 
    3 Katrīna Kosmačeva            93 Prizma                   LAT      31:58    3    41:29    2     1:13:27 
    4 Beāta Zaļaiskalna            93 Auseklis - LSPA          LAT      32:13    4    43:01    4     1:15:14 
    5 Elīna Svilpe                 93 Madonas BJSS             LAT      33:57    5    43:49    6     1:17:46 
    6 Madara Šadrina               94 Kāpa/RRBJS               LAT      36:11    7    43:23    5     1:19:34 
    7 Marta Jansone                94 Meridiāns- CPSS          LAT      35:29    6    44:36    7     1:20:05 
    8 Arta Martinsone              94 Meridiāns- CPSS          LAT      38:52    9    47:23    9     1:26:15 
    9 Ieva Krūmiņa                 93 Auseklis - LSPA          LAT      36:12    8    50:07   14     1:26:19 
   10 Zane Čamane                  93 Madonas BJSS             LAT      40:11   11    48:53   12     1:29:04 
   11 Elīna Upmane                 93 Ogre OK                  LAT      41:41   12    48:03   11     1:29:44 
   12 Zane Nāgele                  94 Kāpa/RRBJS               LAT      42:43   16    47:10    8     1:29:53 
   13 Eva Rozentāle                93 ZVOC-VBSS                LAT      41:52   14    49:30   13     1:31:22 
   14 Edīte Bričonoka              94 Kāpa/RRBJS               LAT      39:36   10    56:23   16     1:35:59 
   15 Sigita Lapsiņa               94 Madonas BJSS             LAT      41:45   13    55:42   15     1:37:27 
   16 Agnese Geduševa              93 ZVOC-VBSS                LAT      42:33   15    59:25   19     1:41:58 
   17 Anete Geduševa               93 ZVOC-VBSS                LAT      43:56   17  1:00:40   20     1:44:36 
   18 Anna Madara Pērkone          94 Kāpa/RRBJS               LAT    1:02:18   22    47:45   10     1:50:03 
   19 Rūta Putniņa                 93 Madonas BJSS             LAT      47:08   18  1:04:13   23     1:51:21 
   20 Maija Ceruka                 94 Madonas BJSS             LAT      53:50   20    58:52   18     1:52:42 
   21 Rūta Plakane                 93 Auseklis - LSPA          LAT      51:32   19  1:01:40   21     1:53:12 
   22 Ieva Vadone                  93 Ziemeļkurzeme OK         LAT      54:45   21    58:31   17     1:53:16 
   23 Krista Strautniece           93 OK Alnis - JRSC          LAT    1:05:00   23  1:07:19   24     2:12:19 
   24 Anna Tamuža                  94 Auseklis - LSPA          LAT    1:13:59   24  1:09:16   25     2:23:15 

      Liene Vaitkeviča             94 OK Alnis - JRSC          LAT                  1:15:16   27             
      Gabriele Nemeikstyte         94 Siauliu JTC              LTU                  1:02:07   22             
      Danute Zalyte                94 Siauliu JTC              LTU                  1:11:47   26             



H18  (33)                            

    1 Jānis Tamužs                 91 Auseklis - LSPA          LAT      30:20    1    55:41    4     1:26:01 
    2 Didzis Vīksne                91 Meridiāns- CPSS          LAT      30:53    2    55:44    5     1:26:37 
    3 Egils Kampuss                91 ZVOC-VBSS                LAT      33:14    7    55:00    3     1:28:14 
    4 Reinis Grende                92 RSP                      LAT      31:35    3    58:31    8     1:30:06 
    5 Toms Dandens                 91 Alūksne                  LAT      32:24    5    57:44    6     1:30:08 
    6 Artis Dude                   91 Sprīdītis                LAT      35:52   12    54:40    2     1:30:32 
    7 Nauris Neimanis              92 Ogre OK                  LAT      32:32    6    58:12    7     1:30:44 
    8 Kārlis Baltacis              92 Kāpa/RRBJS               LAT      39:47   20    51:52    1     1:31:39 
    9 Edgars Laķis                 91 Auseklis - LSPA          LAT      32:16    4  1:00:27   10     1:32:43 
   10 Edgars Bričonoks             91 Kāpa/RRBJS               LAT      36:02   13    59:45    9     1:35:47 
   11 Jānis Penkulis               91 Saldus OK                LAT      35:21   11  1:00:42   11     1:36:03 
   12 Kristaps Magone              92 Meridiāns- CPSS          LAT      37:17   16  1:01:17   13     1:38:34 
   13 Rolands Ģērmanis-Grava       91 Kāpa/RRBJS               LAT      36:32   14  1:02:29   14     1:39:01 
   14 Rūdolfs Šadrins              92 Kāpa/RRBJS               LAT      39:10   19  1:01:02   12     1:40:12 
   15 Mikus Zvirbulis              92 Ogre OK                  LAT      37:23   17  1:03:17   15     1:40:40 
   16 Jurģis Suts                  92 ZVOC-VBSS                LAT      34:24    9  1:07:18   16     1:41:42 
   17 Dairis Magone                91 Meridiāns- CPSS          LAT      33:51    8  1:11:09   18     1:45:00 
   18 Mārcis Ūdris                 91 Kāpa/RRBJS               LAT      35:00   10  1:13:31   20     1:48:31 
   19 Artūrs Gulbis                92 VrBJSS- Azimuts OK       LAT      38:39   18  1:10:17   17     1:48:56 
   20 Jānis Bernāns                91 Madonas BJSS             LAT      43:01   22  1:11:34   19     1:54:35 
   21 Vents Lupkins                92 VrBJSS- Azimuts OK       LAT      41:24   21  1:13:59   21     1:55:23 
   22 Kristaps Bērziņš             92 Taka TOK                 LAT      43:04   23  1:15:53   22     1:58:57 
   23 Edgars Priedītis             92 Ogre OK                  LAT      49:08   26  1:22:06   24     2:11:14 
   24 Normunds Ozols               92 Taka TOK                 LAT    1:01:53   28  2:33:21   27     3:35:14 
   25 Sandis Miezītis              91 Ziemeļkurzeme OK         LAT    1:27:19   29  3:08:22   28     4:35:41 

      Gatis Priedītis              92 Saldus OK                LAT      45:38   25       mp                  
      Mantas Nrmeikstis            92 Siauliu JTC              LTU                  1:19:12   23             
      Benas Girčys                 91 Siauliu JTC              LTU                  1:22:08   25             
   nc Simonas Norkus               90 Siauliu JTC              LTU                  1:48:00   nc             
      Dāvis Blankenbergs           92 RRBJSS                   LAT      45:21   24                           
      Matias Sankari               91 SiSe                     FIN      50:10   27                           
      Mikko Hyyryläinen            91 Hanka                    FIN      37:02   15                           
      Lauris Zvanītājs             91 Auseklis - LSPA          LAT                  1:22:34   26             



D18  (23)                            

    1 Ance Rusova                  92 Individuāli              LAT      33:25    2    50:54    2     1:24:19 
    2 Māra Peilāne                 92 Kāpa/RRBJS               LAT      34:58    4    50:15    1     1:25:13 
    3 Sabīne Tilta                 92 ZVOC-VBSS                LAT      34:37    3    52:25    4     1:27:02 
    4 Laura Nīmante                91 ZVOC-VBSS                LAT      35:34    5    52:36    5     1:28:10 
    5 Agnese Baroniņa              92 Kāpa/RRBJS               LAT      36:55    7    51:40    3     1:28:35 
    6 Elīna Skuja                  91 RSP                      LAT      46:20   13  1:01:31    6     1:47:51 
    7 Rūta Nemeikšytė              92 Siauliu JTC              LTU      45:09   12  1:02:45    7     1:47:54 
    8 Kristina Viršilaitė          91 Viesulo SC / OK Kopa     LTU      54:21   16  1:04:16    9     1:58:37 
    9 Agnese Dadzīte               92 Madonas BJSS             LAT      48:42   14  1:10:17   10     1:58:59 
   10 Anna Riekstiņa               91 Kāpa/RRBJS               LAT      55:08   17  1:11:18   11     2:06:26 
   11 Ginta Ambražaitė             91 Radio-O                  LTU      56:58   18  1:12:54   12     2:09:52 
   12 Gundega Namniece             92 Sprīdītis                LAT      51:46   15  1:29:04   15     2:20:50 

      Ieva Rotkovska               92 Kāpa/RRBJS               LAT         mp       1:24:03   13             
      Ruta Gapsyte                 92 Siauliu JTC              LTU                       mp                  
      Amanda Zīlišķe               92 Auseklis - LSPA          LAT                  1:03:56    8             
      Agneta Pranyte               92 Siauliu JTC              LTU                  1:25:50   14             
      Anna Närhi                   92 JRV                      FIN      36:22    6                           
      Sonja Mörsky                 91 KeuKi                    FIN      39:55    9                           
      Milka Leppäsalmi             91 KeuKi                    FIN      33:14    1                           
      Outi Valkonen                92 Kalske                   FIN      41:52   11                           
      Saana-Maria Rahko            92 Pohjant SK               FIN      38:27    8                           
      Laura Janhunen               92 JRV                      FIN      41:01   10                           
      Viktorija Maksimova          90 Ziemeļkurzeme OK         LAT    1:03:48   nc                           



H20  (22)                            

    1 Lauri Sild                   90 Alūksne                  LAT      29:07    1    50:50    1     1:19:57 
    2 Andris Jubelis               89 Madonas BJSS             LAT      30:00    2    52:19    2     1:22:19 
    3 Andis Laveiķis               89 Kāpa/RRBJS               LAT      31:23    3    55:34    4     1:26:57 
    4 Kristo Heinmann              90 Võru OK                  EST      35:23    6    53:57    3     1:29:20 
    5 Nauris Spalviņš              89 Meridiāns- CPSS          LAT      36:16    8  1:00:36    6     1:36:52 
    6 Rolands Blumbeks             89 Sēlijas Mežs             LAT      39:26   14    57:46    5     1:37:12 
    7 Mindaugas Nakvosas           89 Siauliu JTC              LTU      33:14    4  1:04:57   10     1:38:11 
    8 Dāvis Sārs                   90 Madonas BJSS             LAT      35:51    7  1:03:52    8     1:39:43 
    9 Paulius Navickas             90 Radio-O                  LTU      39:25   13  1:04:34    9     1:43:59 
   10 Zigmārs Gailis               90 Auseklis - LSPA          LAT      36:31    9  1:10:19   12     1:46:50 
   11 Kaspars Vīksne               89 Meridiāns- CPSS          LAT      37:46   10  1:10:09   11     1:47:55 
   12 Edgars Bērziņš               89 Saldus OK                LAT      40:52   15  1:12:49   14     1:53:41 
   13 Ainārs Lupiķis               89 Kāpa/RRBJS               LAT      41:02   16  1:13:01   15     1:54:03 
   14 Andis Rešķis                 89 Saldus OK                LAT      49:12   20  1:12:31   13     2:01:43 
   15 Jānis Upītis                 89 Sprīdītis                LAT      49:05   19  1:28:35   17     2:17:40 

      Mārcis Bogdanovs             89 ZVOC-VBSS                LAT         mp       1:02:52    7             
      Kārlis Vīksne                89 Meridiāns- CPSS          LAT         mp       1:15:52   16             
      Roberts Krastiņš             89 ZVOC-VBSS                LAT      43:24   17       mp                  
      Andris Kivlenieks            90 Ogre OK                  LAT      33:18    5                           
      Valters Strēlnieks           90 Ogre OK                  LAT      45:00   18                           
      Emīls Ūdris                  89 Kāpa/RRBJS               LAT      37:55   11      dns                  
      Mikko Höglund                90 ORa                      FIN      37:56   12                           



D20  (10)                            

    1 Vieda Lūsa                   89 Meridiāns- CPSS          LAT      33:06    1    50:53    1     1:23:59 
    2 Ilze Cahrausa                90 Saldus OK                LAT      34:38    3    52:32    2     1:27:10 
    3 Ieva Brice                   90 Saldus OK                LAT      33:53    2    53:57    3     1:27:50 
    4 Mārīte Turka                 90 Taka TOK                 LAT      47:33    4    57:16    5     1:44:49 
    5 Sandra Jāņekalne             90 Madonas BJSS             LAT      55:10    7  1:07:49    6     2:02:59 
    6 Māra Peiseniece              90 Kāpa OK                  LAT      50:55    5  1:18:32    8     2:09:27 
    7 Arta Jakovela                89 RSP                      LAT      55:47    8  1:15:25    7     2:11:12 
    8 Ilze Narvaiša                90 Sprīdītis                LAT      53:00    6  1:24:31   10     2:17:31 
    9 Ieva Ceruka                  90 Madonas BJSS             LAT      58:34    9  1:22:03    9     2:20:37 

      Dace Buža                    90 Meridiāns- CPSS          LAT         mp         55:16    4             



H21E  (38)                           

    1 Jānis Krūmiņš                79 Briksnis SK              LAT      33:36    3  1:13:38    2     1:47:14 
    2 Dmitry Mironov               80 Kamvol                   BLR      34:32    4  1:15:00    4     1:49:32 
    3 Erik Ohlund                  80 Ulricehamns OK           SWE      37:16   11  1:14:51    3     1:52:07 
    4 Renārs Roze                  86 Ogre OK                  LAT      34:35    5  1:18:24    8     1:52:59 
    5 Dmitry Mihalkin              80 Eridan OK                BLR      33:07    2  1:20:49   11     1:53:56 
    6 Mikus Žagata                 88 Auseklis - LSPA          LAT      37:53   14  1:16:27    5     1:54:20 
    7 Timo Sild                    82 Alūksne                  LAT      36:27    7  1:18:00    6     1:54:27 
    8 Andrei Zhuravlev             78 Nemiga - Nord Minsk      BLR      36:29    8  1:19:05    9     1:55:34 
    9 Roman Bespalov               78 Belaya Rus OK            BLR      37:49   13  1:18:19    7     1:56:08 
   10 Atis Rešķis                  85 Saldus OK                LAT      36:36   10  1:20:04   10     1:56:40 
   11 Anatolijs Tarasovs           87 RSP                      LAT      36:29    8  1:22:24   13     1:58:53 
   12 Slava Zhuravlev              76 Nemiga - Nord Minsk      BLR      38:15   16  1:21:11   12     1:59:26 
   13 Ģirts Liniņš                 69 Viga OK                  LAT      37:23   12  1:22:43   14     2:00:06 
   14 Jürgen Einpaul               83 Tammed                   EST      35:57    6  1:25:27   16     2:01:24 
   15 Guntars Šmitiņš              71 Purva Bridējs            LAT      38:42   18  1:25:56   17     2:04:38 
   16 Atis Dandens                 88 Alūksne                  LAT      42:39   25  1:23:46   15     2:06:25 
   17 Gatis Caics                  86 Kāpa OK                  LAT      41:05   23  1:26:01   18     2:07:06 
   18 Mārtiņš Vabulis              84 Burkānciems OK           LAT      40:32   21  1:27:24   20     2:07:56 
   19 Aigars Leiboms               63 Meridiāns- CPSS          LAT      40:35   22  1:29:48   22     2:10:23 
   20 Edgars Bernāns               86 Madonas BJSS             LAT      42:59   26  1:28:23   21     2:11:22 
   21 Jānis Kūms                   88 Alūksne                  LAT      45:33   31  1:26:14   19     2:11:47 
   22 Marģers Kietis               87 RSP                      LAT      39:17   19  1:35:59   27     2:15:16 
   23 Artis Jansons                84 Viga OK                  LAT      41:58   24  1:34:07   24     2:16:05 
   24 Vitalijus Petrulis           83 Perkunas                 LTU      45:58   32  1:35:50   26     2:21:48 
   25 Ints Ulmanis                 68 Auseklis - LSPA          LAT      46:47   33  1:35:32   25     2:22:19 
   26 Valters Āboliņš              85 RSP                      LAT      45:10   30  1:55:34   29     2:40:44 

      Jānis Peilāns                85 Kāpa/RRBJS               LAT      38:40   17      dns                  
      Laimonas Čaplikas            74 Takas OK                 LTU                  1:30:02   23             
      Justinas Jonušas             90 Kopa OK                  LTU      48:19   34      dns                  
      Arto Lilja                   73 AnttU                    FIN      44:30   29                           
      Ville-Matti Tarvonen         91 Kalske                   FIN      43:05   27                           
      Kari-Jussi Korhonen          91 ORa                      FIN      44:29   28                           
      Riku Siren                   92 KyRa                     FIN         mp                                
      Toni Saari                   92 LapVi                    FIN      40:25   20                           
      Jonas Vytautas Gvildys       88 Medeina OK               LTU                  1:13:23    1             
      Edgars Sparāns               88 Ogre OK                  LAT      38:12   15                           
      Mārtiņš Sirmais              82 Madonas BJSS             LAT      33:06    1      dns                  
      Audrius Smilgius             70 Azuolas                  LTU                  1:37:12   28             



D21E  (25)                           

    1 Inga Dambe                   77 Pura Rupucis/Olaine      LAT      29:59    1    58:56    1     1:28:55 
    2 Liis Johanson                83 Kobras OK                EST      31:05    2  1:02:16    2     1:33:21 
    3 Kirti Rebane                 73 Tammed                   EST      32:17    3  1:05:35    5     1:37:52 
    4 Laura Vīķe                   89 Kāpa/RRBJS               LAT      34:10    4  1:04:51    3     1:39:01 
    5 Eva Ohlund                   83 Ulricehamns OK           SWE      34:56    7  1:05:29    4     1:40:25 
    6 Mārīte Knēta                 74 Mona OK                  LAT      34:49    5  1:08:59    8     1:43:48 
    7 Baiba Ozola                  64 Mona OK                  LAT      37:19   13  1:07:06    6     1:44:25 
    8 Una Arama                    85 Madonas BJSS             LAT      35:02    8  1:11:20   10     1:46:22 
    9 Aleksandra Kondrateva        74 Belaya Rus OK            BLR      36:50   11  1:09:34    9     1:46:24 
   10 Tatsiana Vaskaboinikava      80 Belaya Rus OK            BLR      41:09   20  1:08:00    7     1:49:09 
   11 Reda Einikytė                85 Kopa OK                  LTU      38:31   15  1:12:09   12     1:50:40 
   11 Kristīne Kokina              85 Purva Bridējs            LAT      35:09    9  1:15:31   16     1:50:40 
   13 Ieva Baltriukaitė            85 Kopa OK                  LTU      38:23   14  1:13:28   13     1:51:51 
   14 Jurate Rukaite               86 Dainava                  LTU      42:02   21  1:12:00   11     1:54:02 
   15 Linda Katlapa                76 Viga OK                  LAT      39:54   17  1:15:07   15     1:55:01 
   16 Ieva Veģere                  71 Viga OK                  LAT      40:32   18  1:14:42   14     1:55:14 
   17 Janeta Turka                 87 Saldus OK                LAT      36:56   12  1:19:35   18     1:56:31 
   18 Liina Haldna                 88 Rae ROK                  EST      43:13   22  1:17:25   17     2:00:38 
   19 Elīna Kārkliņa               88 Madonas BJSS             LAT      38:34   16  1:23:10   20     2:01:44 
   20 Signe Dambe                  75 Pura Rupucis/Olaine      LAT      43:28   23  1:20:21   19     2:03:49 
   21 Giedre Seskeviciute          83 Medeina OK               LTU      41:06   19  1:24:36   21     2:05:42 

      Marita Freimane              90 Auseklis - LSPA          LAT      36:18   10       mp                  
      Grete Gutmann                88 Rae ROK                  EST      50:34   24      dns                  
      Henna Höglund                87 KyRa                     FIN      34:50    6                           
      Marja-Terttu Repo            90 ORa                      FIN         mp                                



H21A  (38)                           

    1 Kristaps Kaimiņš             79 Ogre OK                  LAT      28:51    2    52:52    2     1:21:43 
    2 Arūnas Saunorius             76 Sakas OK                 LTU      30:17    4    52:28    1     1:22:45 
    3 Rūdolfs Freimanis            83 SILVA                    LAT      28:37    1    56:22    4     1:24:59 
    4 Austris Krastiņš             83 ZVOC-VBSS                LAT      30:15    3  1:00:09    6     1:30:24 
    5 Andis Janovs                 81 Briksnis SK              LAT      33:05    6  1:02:11   10     1:35:16 
    6 Mārcis Priedītis             88 Ogre OK                  LAT      39:27   23    56:31    5     1:35:58 
    7 Andis Malējs                 78 Meridiāns- CPSS          LAT      35:37   11  1:01:29    8     1:37:06 
    8 Daniils Ozoliņš              88 Auseklis - LSPA          LAT      31:23    5  1:05:59   14     1:37:22 
    9 Mārtiņš Puriņš               88 RSP                      LAT      35:41   12  1:02:01    9     1:37:42 
   10 Jānis Bethers                82 Taka TOK                 LAT      37:40   19  1:00:34    7     1:38:14 
   11 Ernests Koleda               76 Individuāli              LAT      35:58   13  1:04:16   13     1:40:14 
   12 Agris Stūris                 84 Saldus OK                LAT      33:33    7  1:07:42   19     1:41:15 
   13 Mārtiņš Vimba                77 Ziemeļkurzeme OK         LAT      34:55   10  1:06:52   17     1:41:47 
   14 Mārtiņš Līsmanis             86 RSP                      LAT      33:37    8  1:10:16   23     1:43:53 
   15 Vladimirs Ļašs               80 Briksnis SK              LAT      40:46   25  1:03:20   11     1:44:06 
   16 Pauls Liepiņš                83 Briksnis SK              LAT      39:24   21  1:06:52   17     1:46:16 
   17 Ivars Celiņš                 87 Individuāli              LAT      36:23   14  1:10:11   22     1:46:34 
   18 Mārtiņš Krūze                87 Auseklis - LSPA          LAT      37:09   16  1:09:36   21     1:46:45 
   19 Reinis Zobens                75 Purva Bridējs            LAT      34:54    9  1:13:34   26     1:48:28 
   20 Artis Ķēpulis                86 Saldus OK                LAT      38:29   20  1:11:16   24     1:49:45 
   21 Kristaps Grinbergs           86 RSP                      LAT      39:24   21  1:13:00   25     1:52:24 
   22 Ansis Actiņš                 77 3A                       LAT      46:20   30  1:06:37   16     1:52:57 
   23 Mārtiņš Kalniņš              85 Saldus OK                LAT      52:07   33  1:03:22   12     1:55:29 
   24 Gatis Rešķis                 86 Saldus OK                LAT      37:14   17  1:21:20   30     1:58:34 
   25 Jānis Zagorskis              75 Auseklis - LSPA          LAT      39:49   24  1:20:02   29     1:59:51 
   26 Aleksandrs Tambovcevs        76 Individuāli              LAT      43:46   27  1:21:49   31     2:05:35 
   27 Artis Dobulis                75 Individuāli              LAT      49:21   32  1:19:17   28     2:08:38 
   28 Toms Purgailis               88 Bebri                    LAT      42:04   26  1:26:46   32     2:08:50 
   29 Pēteris Hokonens             75 A2                       LAT      54:36   35  1:15:18   27     2:09:54 
   30 Gatis Narvaišs               87 Sprīdītis                LAT      46:12   29  1:27:01   33     2:13:13 

      Gints Mišins                 77 Individuāli              LAT      37:21   18       mp                  
      Donatas Mickus               86 Sakas OK                 LTU                    54:02    3             
      Peteris Kursitis             65 Auseklis - LSPA          LAT      44:02   28                           
      Jānis Grīnvalds              87 Ziemeļkurzeme OK         LAT      49:03   31                           
      Ansis Šinke                  88 Kāpa OK                  LAT      36:24   15      dns                  
      Kalvis Brūns                 86 RSP                      LAT      52:59   34      dns                  
      Mārcis Gediņš                79 Individuāli              LAT        dns       1:06:26   15             
      Justinas Jonušas             90 Viesulo SC / OK Kopa     LTU                  1:08:05   20             



D21A  (29)                           

    1 Linda Krūmiņa                80 Briksnis SK              LAT      32:33    1    42:55    3     1:15:28 
    2 Ieva Mauliņa                 76 Briksnis SK              LAT      39:59   11    38:25    1     1:18:24 
    3 Līga Zvirgzde                81 Briksnis SK              LAT      37:06    6    41:27    2     1:18:33 
    4 Kristīne Veita               74 Purva Bridējs            LAT      36:01    4    44:17    4     1:20:18 
    5 Dina Zobena                  75 Purva Bridējs            LAT      36:38    5    44:51    5     1:21:29 
    6 Zane Dzirkale                83 OK Alnis - JRSC          LAT      37:11    7    45:12    8     1:22:23 
    7 Madara Šinke                 85 Kāpa OK                  LAT      37:31    8    45:43    9     1:23:14 
    8 Irita Puķīte                 74 Kāpa OK                  LAT      34:05    3    51:13   12     1:25:18 
    9 Ilze Pužule                  77 Burkānciems OK           LAT      42:05   13    45:06    7     1:27:11 
   10 Kristīne Ruka                79 RSP                      LAT      33:39    2    54:10   17     1:27:49 
   11 Eva Haberkorne-Vimba         76 Ziemeļkurzeme OK         LAT      39:45   10    49:25   11     1:29:10 
   12 Lolita Kauķe                 79 Briksnis SK              LAT      39:22    9    51:31   13     1:30:53 
   13 Katsiaryna Mikhadziuk        83 BSU OK                   BLR      41:36   12    52:31   15     1:34:07 
   14 Līva Veļķere                 87 Alūksne                  LAT      47:17   16    54:41   18     1:41:58 
   15 Līga Šūpulniece              87 Meridiāns- CPSS          LAT      57:20   20    44:59    6     1:42:19 
   16 Antra Jakovela               86 RSP                      LAT      46:41   15  1:02:18   22     1:48:59 
   17 Līga Balode                  85 Kāpa OK                  LAT      58:29   21    53:01   16     1:51:30 
   18 Ieva Meiere                  76 Ziemeļkurzeme OK         LAT      56:33   18    58:09   19     1:54:42 
   19 Guna Riekstiņa-Čīka          76 Auseklis - LSPA          LAT      54:24   17  1:01:49   21     1:56:13 
   20 Ieva Jēkabsone               87 Individuāli              LAT    1:20:41   22  1:03:50   23     2:24:31 
   21 Ieva Tērauda                 80 Individuāli              LAT    1:42:36   23  1:15:31   24     2:58:07 

      Agita Intsone                67 Zaļā Paparde             LAT      43:52   14                           
      Iveta Baļčūne                83 Kāpa OK                  LAT                    45:53   10             
      Mara Kursite                 93 ZVOC-VBSS                LAT      57:03   19                           
      Inga Kabanova                86 Auseklis - LSPA          LAT                    59:27   20             
      Lita Prātiņa                 83 Individuāli              LAT                    51:59   14             
      Liene Kreicberga             78 Purva Bridējs            LAT         mp                                
      Sarmīte Baķe                 75 Purva Bridējs            LAT        dns           dnf                  
      Agrita Kornejanova           78 OK Alnis - JRSC          LAT                       mp                  



H21B  (26)                           

    1 Kaspars Zudrags              77 Meža Sports              LAT      28:44    1    40:39    3     1:09:23 
    2 Dainoras Saunorius           72 Igtisa                   LTU      30:51    2    38:41    2     1:09:32 
    3 Vitali Savanovich            78 Eridan OK                BLR      31:38    3    38:07    1     1:09:45 
    4 Artūras Visockas             68 Sakas OK                 LTU      34:05    5    42:27    4     1:16:32 
    5 Aidas Katarskis              75 Sakas OK                 LTU      38:33   13    44:19    5     1:22:52 
    6 Dzintars Salavs              74 Viga OK                  LAT      37:22   11    48:02    6     1:25:24 
    7 Raimonds Bondars             82 Individuāli              LAT      36:35    8    49:56    8     1:26:31 
    8 Mareks Kilups                77 Ziemeļkurzeme OK         LAT      36:24    7    51:25   10     1:27:49 
    9 Audrius Tamaševičius         84 Sakas OK                 LTU      38:46   14    51:06    9     1:29:52 
   10 Uldis Svilāns                75 Kāpa OK                  LAT      37:00   10    53:39   14     1:30:39 
   11 Dagnis Kaņepe                70 Saulrīti                 LAT      38:07   12    52:35   11     1:30:42 
   12 Kārlis Prauliņš              80 Briksnis SK              LAT      38:57   15    52:45   12     1:31:42 
   13 Māris Bolšteins              74 OK Alnis - JRSC          LAT      43:00   16    53:37   13     1:36:37 
   14 Viljar Vainola               75 Mercury SK               EST      45:06   17    55:22   15     1:40:28 
   15 Kristaps Kalniņš             82 Individuāli              LAT      36:53    9  1:04:39   16     1:41:32 
   16 Kārlis Lipsnis               92 Taka TOK                 LAT      52:14   20  1:07:49   17     2:00:03 
   17 Haralds Rutkovskis           88 Individuāli              LAT    1:17:42   25    49:00    7     2:06:42 
   18 Mantas Gaupsas               82 Individuāli              LAT    1:05:06   23  1:10:11   18     2:15:17 
   19 Ainārs Šusts                 75 Individuāli              LAT    1:02:31   22  1:29:28   20     2:31:59 
   20 Laimonas Krasauskas          83 Medeina OK               LTU    1:17:27   24  1:19:28   19     2:36:55 

      Gatis Berķis                 81 Briksnis SK              LAT      31:47    4       mp                  
      Ģirts Mauliņš                78 Individuāli              LAT      35:47    6                           
      Rūdolfs Balodis              84 Individuāli              LAT      53:02   21                           
      Jānis Bukins                 83 A2                       LAT      48:47   19                           
      Jānis Brauns                 76 Ziemeļkurzeme OK         LAT        dns           dnf                  
      Uldis Metums                 75 Purva Bridējs            LAT      47:56   18                           



D21B  (14)                           

    1 Ilze Skujiņa                 84 RSP                      LAT      26:06    1    34:43    1     1:00:49 
    2 Gunita Šīrante               80 ZVOC-VBSS                LAT      30:47    4    36:02    3     1:06:49 
    3 Brigita Bergmane             83 Auseklis - LSPA          LAT      32:33    6    35:00    2     1:07:33 
    4 Liene Jergina                85 Kāpa OK                  LAT      30:45    3    37:07    4     1:07:52 
    5 Laila Čurkste                88 Madonas BJSS             LAT      30:18    2    42:10    7     1:12:28 
    6 Iveta Veļķere                73 Alūksne                  LAT      33:13    8    39:17    5     1:12:30 
    7 Ieva Krastiņa                80 Individuāli              LAT      32:09    5    41:01    6     1:13:10 
    8 Elīna Andersone              76 Individuāli              LAT      33:04    7    42:47    8     1:15:51 
    9 Ilze Ārniece                 82 RSP                      LAT      34:19    9    53:10    9     1:27:29 
   10 Madara Sārta                 87 Individuāli              LAT      44:01   10    56:07   10     1:40:08 
   11 Ieva Kalniņa                 84 Individuāli              LAT      55:27   11  1:08:41   14     2:04:08 
   12 Ieva Kreicšteina             74 Briksnis SK              LAT    1:18:21   12  1:02:01   11     2:20:22 

      Brigita Bolšteina            83 OK Alnis - JRSC          LAT                  1:05:23   13             
      Vita Vagnere-Grinberga       87 RSP                      LAT                  1:03:16   12             



H35  (37)                            

    1 Guntars Polis                71 Auseklis - LSPA          LAT      32:23    1    58:54    3     1:31:17 
    2 Andris Mireckis              73 Ziemeļkurzeme OK         LAT      33:45    3    58:32    1     1:32:17 
    3 Ģirts Veģeris                71 Briksnis SK              LAT      36:01    7    58:36    2     1:34:37 
    4 Uvis Soika                   71 Viga OK                  LAT      33:13    2  1:01:44    4     1:34:57 
    5 Aigars Vārna                 70 Ziemeļkurzeme OK         LAT      35:46    4  1:02:50    6     1:38:36 
    6 Jānis Actiņš                 72 3A                       LAT      37:03   10  1:02:14    5     1:39:17 
    7 Sandis Mišins                74 Auseklis - LSPA          LAT      36:57    8  1:02:59    8     1:39:56 
    8 Ričardas Tėvelis             69 Viesulo SC / OK Kopa     LTU      37:03   10  1:04:27    9     1:41:30 
    9 Margus Klementsov            72 Mercury SK               EST      39:02   16  1:02:51    7     1:41:53 
   10 Uldis Brucis                 73 Saldus OK                LAT      35:52    6  1:06:51   12     1:42:43 
   11 Andris Leja                  70 Ziemeļkurzeme OK         LAT      35:51    5  1:06:54   13     1:42:45 
   12 Dainis Krieviņš              70 Auseklis - LSPA          LAT      37:02    9  1:07:00   14     1:44:02 
   13 Jānis Lazdāns                70 A2                       LAT      40:54   17  1:06:01   11     1:46:55 
   14 Mārtiņš Godiņš               74 VrBJSS- Azimuts OK       LAT      38:39   13  1:09:05   15     1:47:44 
   15 Peep Otstavel                72 LSF PT                   EST      38:52   15  1:09:48   16     1:48:40 
   16 Juris Borovikovs             70 Madonas BJSS             LAT      38:41   14  1:19:00   24     1:57:41 
   17 Harijs Meiers                74 Ziemeļkurzeme OK         LAT      42:55   19  1:15:47   18     1:58:42 
   18 Arnis Grasis                 70 Auseklis - LSPA          LAT      42:45   18  1:15:58   19     1:58:43 
   19 Alvis Lepiksons              71 Auseklis - LSPA          LAT      46:32   24  1:16:10   20     2:02:42 
   20 Kaspars Staņa                73 A2                       LAT      46:28   22  1:16:36   21     2:03:04 
   21 Vladas Kalvelis              71 Individuāli              LAT      48:39   25  1:19:28   25     2:08:07 
   22 Aleksandrs Balodis           69 Taka TOK                 LAT      54:21   29  1:16:43   22     2:11:04 
   23 Lauris Niedre                72 Auseklis - LSPA          LAT      46:28   22  1:26:31   29     2:12:59 
   24 Normunds Lielgalvis          70 Auseklis - LSPA          LAT      56:09   31  1:20:37   27     2:16:46 
   25 Gunārs Ikaunieks             71 Madonas BJSS             LAT      43:45   20  1:37:22   33     2:21:07 
   26 Aivis Poikāns                71 Auseklis - LSPA          LAT      56:38   32  1:27:25   30     2:24:03 
   27 Aldis Upenieks               73 Individuāli              LAT      53:05   28  1:32:06   31     2:25:11 
   28 Māris Kalējs                 73 OK Alnis - JRSC          LAT      52:11   26  1:33:37   32     2:25:48 
   29 Valters Siliņš               73 Auseklis - LSPA          LAT      55:07   30  1:38:59   34     2:34:06 

      Jānis Segliņš                74 Sprīdītis                LAT      46:05   21       mp                  
      Māris Ruģelis                72 Viga OK                  LAT                  1:05:23   10             
      Arturas Gapsys               72 Siauliu JTC              LTU                  1:20:19   26             
      Artis Friks                  70 Auseklis - LSPA          LAT      52:44   27      dns                  
      Valdis Lepiksons             71 Auseklis - LSPA          LAT                  1:20:54   28             
      Aldis Banga                  72 Prizma                   LAT                  1:12:58   17             
      Kestutis Jokubauskis         71 Telsiai OK               LTU      37:05   12      dns                  
      Arvis Zvanītājs              69 Auseklis - LSPA          LAT                  1:18:23   23             



D35  (17)                            

    1 Baiba Smila                  72 Auseklis - LSPA          LAT      31:40    1    41:12    1     1:12:52 
    2 Ilze Skangale                72 Burkānciems OK           LAT      33:56    2    42:19    2     1:16:15 
    3 Līga Blanka                  71 Kāpa OK                  LAT      41:19    3    50:07    4     1:31:26 
    4 Indra Segliņa                70 Sprīdītis                LAT      46:53    6    56:29    7     1:43:22 
    5 Ruta Poikāne                 73 Auseklis - LSPA          LAT      46:52    5    58:36    9     1:45:28 
    6 Aiga Kalniņa                 74 Individuāli              LAT      54:01    9    52:31    5     1:46:32 
    7 Linda Muzikante              73 BALTA                    LAT      52:30    8    56:31    8     1:49:01 
    8 Alvita Mirecka               71 Ziemeļkurzeme OK         LAT      46:12    4  1:05:37   13     1:51:49 
    9 Daiga Reine                  70 Auseklis - LSPA          LAT      56:03   10    59:36   10     1:55:39 
   10 Anda Ozola                   70 Taka TOK                 LAT      49:05    7  1:07:57   15     1:57:02 
   11 Aija Mikučāne                73 Auseklis - LSPA          LAT      58:11   12  1:04:43   11     2:02:54 
   12 Baiba Upmale                 69 Sprīdītis                LAT      58:39   13  1:04:53   12     2:03:32 
   13 Inga Krima                   73 Viga OK                  LAT      57:19   11  1:11:38   16     2:08:57 

      Ilze Purmale                 72 Ogre OK                  LAT         mp       3:19:14   17             
      Irena Vidžiūniene            70 Siauliu JTC              LTU        dns         53:35    6             
      Jana Lepiksone               70 Auseklis - LSPA          LAT                    47:18    3             
      Maija Lāce                   00 Individuāli              LAT        dns       1:07:39   14             



H40  (29)                            

    1 Kaspars Kojalovičs           69 Viga OK                  LAT      32:37    2    47:01    2     1:19:38 
    2 Valters Kaminskis            68 Meridiāns- CPSS          LAT      31:16    1    48:27    3     1:19:43 
    3 Valters Freidenfelds         69 Briksnis SK              LAT      34:14    4    50:32    4     1:24:46 
    4 Sergejs Šadrins              65 Kāpa OK                  LAT      34:59    6    51:07    5     1:26:06 
    5 Ints Kalniņš                 69 Briksnis SK              LAT      35:15    7    54:27    9     1:29:42 
    6 Nikolajs Lucāns              65 Mona OK                  LAT      38:12    9    53:10    6     1:31:22 
    7 Andris Meļķerts              65 Saldus OK                LAT      34:33    5    57:56   12     1:32:29 
    8 Pēteris Īvāns                67 Taka TOK                 LAT      38:55   10    54:04    8     1:32:59 
    9 Māris Stabiņš                68 VrBJSS- Azimuts OK       LAT      36:40    8    59:40   15     1:36:20 
   10 Janeks Bauers                69 OK KO                    LAT      41:23   14    57:55   11     1:39:18 
   11 Dzintars Svilpis             68 Madonas BJSS             LAT      41:03   13    58:42   13     1:39:45 
   12 Aigars Actiņš                69 3A                       LAT      39:01   11  1:02:05   17     1:41:06 
   13 Māris Vabulnieks             66 Alūksne                  LAT      43:10   17  1:00:23   16     1:43:33 
   14 Raivis Reinsons              69 Auseklis - LSPA          LAT      40:44   12  1:03:31   19     1:44:15 
   15 Raitis Muižnieks             68 Auseklis - LSPA          LAT      44:05   18  1:02:22   18     1:46:27 
   16 Juris Knēts                  68 Meridiāns- CPSS          LAT      42:51   16  1:04:07   20     1:46:58 
   17 Uģis Kokenbergs              68 Burkānciems OK           LAT      51:21   20    55:51   10     1:47:12 
   18 Agris Krumbergs              66 Sprīdītis                LAT      42:36   15  1:10:24   21     1:53:00 
   19 Valdis Lukjanovs             66 Sprīdītis                LAT      54:40   21  1:13:40   22     2:08:20 
   20 Aldis Strožs                 69 Zaļā Paparde             LAT      48:48   19  1:25:28   24     2:14:16 
   21 Normunds Krūmiņš             68 Individuāli              LAT    1:18:41   23  2:34:24   27     3:53:05 

      Nerijus Vidžiūnas            69 Siauliu JTC              LTU                    53:58    7             
      Harijs Šemelis               66 OK KO                    LAT                    59:20   14             
      Juris Kļaviņš                66 OK Alnis - JRSC          LAT                  1:38:58   26             
      Ainārs Šiliņš                68 OK Alnis - JRSC          LAT                  1:13:49   23             
      Svajunas Ambrazas            67 Sakas OK                 LTU                    42:08    1             
      Gundars Rusovs               68 Individuāli              LAT      34:01    3                           
      Juris Ducens                 66 Individuāli              LAT    1:05:03   22      dns                  
      Dzintars Laķis               68 Auseklis - LSPA          LAT                  1:25:47   25             



D40  (15)                            

    1 Laima Klauža                 69 Purva Bridējs            LAT      30:10    2    37:09    1     1:07:19 
    2 Iveta Brūvere                65 Viga OK                  LAT      30:06    1    40:07    2     1:10:13 
    3 Līga Virbule                 69 Taka TOK                 LAT      34:48    6    42:07    3     1:16:55 
    4 Inga Grende                  67 Viga OK                  LAT      34:07    3    43:35    5     1:17:42 
    5 Ieva Ozoliņa                 69 Ziemeļkurzeme OK         LAT      36:54    7    42:32    4     1:19:26 
    6 Ilze Lapiņa                  68 Ziemeļkurzeme OK         LAT      34:20    4    45:42    6     1:20:02 
    7 Inta Mihailova               68 Auseklis - LSPA          LAT      41:08    8    51:06    7     1:32:14 
    8 Daiga Rīgava                 65 OK Alnis - JRSC          LAT      45:34   11    53:56    8     1:39:30 
    9 Līga Zariņa                  60 Viga OK                  LAT      41:30    9  1:03:43   10     1:45:13 
   10 Ingūna Čākure                65 OK Alnis - JRSC          LAT      42:38   10  1:04:22   11     1:47:00 
   11 Zane Blumberga               69 OK Alnis - JRSC          LAT      51:31   12  1:15:41   12     2:07:12 
   12 Ina Lukaže                   65 Sprīdītis                LAT    1:36:12   14  1:45:43   13     3:21:55 

      Dace Beļicka                 65 Individuāli              LAT      34:20    4      dnf                  
      Aiva Tetere                  68 OK KO                    LAT                    53:57    9             
      Ilze Rusova                  67 Individuāli              LAT      56:04   13                           



H45  (25)                            

    1 Sixten Sild                  64 Alūksne                  LAT      31:27    2    48:41    3     1:20:08 
    2 Egīls Puriņš                 62 Mona OK                  LAT      31:23    1    48:55    4     1:20:18 
    3 Aivars Mihailovs             64 Auseklis - LSPA          LAT      34:29    4    47:35    2     1:22:04 
    4 Guntis Dude                  60 Sprīdītis                LAT      34:32    5    51:06    5     1:25:38 
    5 Valdis Kokorišs              64 Mona OK                  LAT      34:27    3    53:23    6     1:27:50 
    6 Guntars Jansons              60 Burkānciems OK           LAT      35:35    7    54:58    8     1:30:33 
    7 Juris Zariņš                 61 Viga OK                  LAT      34:48    6    56:14    9     1:31:02 
    8 Pēteris Zariņš               61 Mona OK                  LAT      40:13   10  1:01:42   13     1:41:55 
    9 Anatolijs Ozoliņš            63 Auseklis - LSPA          LAT      41:21   12  1:01:14   12     1:42:35 
   10 Ģirts Zīlišķis               63 Mona OK                  LAT      42:35   13  1:03:37   15     1:46:12 
   11 Ivars Prikulis               63 Sprīdītis                LAT      43:31   14  1:02:43   14     1:46:14 
   12 Māris Jēkabsons              64 Auseklis - LSPA          LAT      40:09    9  1:06:50   16     1:46:59 
   13 Atis Zariņš                  64 Mona OK                  LAT      40:49   11  1:08:33   18     1:49:22 
   14 Normunds Narvaišs            63 Sprīdītis                LAT      45:39   15  1:09:56   20     1:55:35 
   15 Urmas Laev                   62 Mercury SK               EST      49:03   17  1:08:12   17     1:57:15 
   16 Viesturs Dandens             61 Alūksne                  LAT      51:01   19  1:14:11   21     2:05:12 
   17 Kalvis Bricis                63 Individuāli              LAT      49:04   18  1:20:52   22     2:09:56 

      Egidijus Navickas            62 Radio-O                  LTU         mp         58:16   11             
      Edgars Utāns                 61 Individuāli              LAT         mp       1:08:57   19             
      Ainārs Gailis                62 Auseklis - LSPA          LAT         mp         57:03   10             
      Pēteris Strazdiņš            62 Viga OK                  LAT      38:43    8      dns                  
      Genādijs Gordeiko            61 Individuāli              LAT      52:49   20                           
      Vytautas Gipas               63 Medeina OK               LTU                    46:20    1             
      Jonas Gediminas Gvildys      61 Medeina OK               LTU                    54:03    7             
      Viesturs Tamužs              61 Mona OK                  LAT      47:29   16      dns                  



D45  (18)                            

    1 Velga Zaļaiskalna            63 Taka TOK                 LAT      37:47    1    48:05    2     1:25:52 
    2 Lena Larsson                 60 Göteborg Majorna OK      SWE      40:15    3    47:43    1     1:27:58 
    3 Iveta Miķelsone              64 Mona OK                  LAT      39:28    2    51:39    5     1:31:07 
    4 Baiba Zariņa                 61 Viga OK                  LAT      41:07    4    50:36    3     1:31:43 
    5 Riina Laev                   63 Mercury SK               EST      41:12    5    52:01    6     1:33:13 
    6 Ramona Voitkāne              64 OK Alnis - JRSC          LAT      44:47    9    50:51    4     1:35:38 
    7 Ilze Laure                   60 Kāpa OK                  LAT      43:07    8    53:00    7     1:36:07 
    8 Dace Cebule                  59 Ogre OK                  LAT      42:26    6    54:10    9     1:36:36 
    9 Odeta Turka                  62 Taka TOK                 LAT      43:05    7    57:23   12     1:40:28 
   10 Baiba Puriņa                 61 Mona OK                  LAT      46:07   10    56:00   11     1:42:07 
   11 Silvija Penkule              60 Saldus OK                LAT      52:45   12    53:35    8     1:46:20 
   12 Aija Plēpe                   58 Auseklis - LSPA          LAT      52:08   11    54:19   10     1:46:27 
   13 Anita Kasakovska             60 Viga OK                  LAT      54:01   13  1:04:51   16     1:58:52 
   14 Inta Poriķe                  63 OK Alnis - JRSC          LAT    1:00:23   14  1:03:26   15     2:03:49 
   15 Ingūna Leiškalne             60 Auseklis - LSPA          LAT    1:04:59   16  1:02:59   14     2:07:58 
   16 Skaidrīte Otaņķe             60 Grobiņa                  LAT    1:00:38   15  1:18:56   17     2:19:34 

      Ina Gipienė                  62 Medeina OK               LTU                    58:06   13             
      Asa Borg                     60 Hjarnarps GH OL          SWE         mp                                



H50  (28)                            

    1 Ģirts Mamis                  58 Mona OK                  LAT      29:26    2    41:07    1     1:10:33 
    2 Juris Šinke                  57 Kāpa OK                  LAT      29:25    1    43:50    3     1:13:15 
    3 Edmunds Zvaigzne             58 A2                       LAT      32:07    3    44:30    4     1:16:37 
    4 Varis Peisenieks             57 Kāpa OK                  LAT      34:13    7    46:29    6     1:20:42 
    5 Jānis Turks                  55 Taka TOK                 LAT      38:35   16    43:14    2     1:21:49 
    6 Vilnis Veļķeris              56 Alūksne                  LAT      36:35   11    46:02    5     1:22:37 
    7 Rolands Laveiķis             56 Kāpa OK                  LAT      36:58   13    46:41    7     1:23:39 
    8 Agris Silenieks              56 Individuāli              LAT      36:26    9    48:22    8     1:24:48 
    9 Genadij Tridjonskij          56 Nemiga - Nord Minsk      BLR      33:24    5    51:38   11     1:25:02 
   10 Jānis Saliņš                 58 Prizma                   LAT      35:34    8    50:36   10     1:26:10 
   11 Ivars Pucens                 58 Mona OK                  LAT      34:10    6    52:26   13     1:26:36 
   12 Ivars Muzikants              57 Prizma                   LAT      36:26    9    53:12   14     1:29:38 
   13 Juris Lipsnis                58 Taka TOK                 LAT      38:28   15    54:27   15     1:32:55 
   14 Jānis Lagzdkalns             58 Mārupe                   LAT      36:35   11    56:22   16     1:32:57 
   15 Gunārs Bisenieks             58 Sprīdītis                LAT      41:17   19  1:00:16   17     1:41:33 
   16 Elmārs Antons                56 Sprīdītis                LAT      37:46   14  1:05:49   20     1:43:35 
   17 Raimonds Krēsliņš            57 Individuāli              LAT      42:29   20  1:04:23   19     1:46:52 
   18 Māris Penkulis               57 Saldus OK                LAT      39:44   17  1:08:10   22     1:47:54 
   19 Edmunds Krastiņš             58 Individuāli              LAT      41:04   18  1:06:56   21     1:48:00 
   20 Edgars Mītnieks              56 Prizma                   LAT      43:14   21  1:10:26   23     1:53:40 
   21 Māris Otaņķis                56 Grobiņa                  LAT      54:32   23  1:19:27   25     2:13:59 
   22 Andrejs Vīķis                56 Kāpa OK                  LAT    1:05:00   24  1:19:13   24     2:24:13 

      Māris Zaļaiskalns            58 Taka TOK                 LAT         mp       1:01:15   18             
      Bo Hermansson                56 Göteborg Majorna OK      SWE         mp       1:26:42   26             
      Anders Borg                  59 Hjarnarps GH OL          SWE         mp         50:12    9             
      Andris Kosmačevs             55 Prizma                   LAT       disq         52:00   12             
      Juris Pētersons              57 Individuāli              LAT      45:44   22      dns                  
      Indulis Peilāns              56 Kāpa OK                  LAT      33:22    4      dns                  



D50  (15)                            

    1 Ārija Šinke                  57 Kāpa OK                  LAT      42:29    2    49:36    2     1:32:05 
    2 Ilze Tāse                    59 Ogre OK                  LAT      40:39    1    56:18    5     1:36:57 
    3 Velga Buša                   57 Mona OK                  LAT      44:54    3    54:10    4     1:39:04 
    4 Inese Purgaile               56 Bebri                    LAT      46:45    4    52:30    3     1:39:15 
    5 Anita Biseniece              59 Sprīdītis                LAT      53:56    7  1:03:03    6     1:56:59 
    6 Iveta Holcmane               59 Ogre OK                  LAT      48:29    5  1:11:09    8     1:59:38 
    7 Tamāra Kosmačeva             56 Kāpa/RRBJS               LAT      51:14    6  1:09:34    7     2:00:48 
    8 Vija Kasakovska              59 Viga OK                  LAT    1:05:55   11  1:22:43   10     2:28:38 

      Ligita Indriksone            56 OK KO                    LAT      54:31    8       mp                  
      Andra Jansone                59 Individuāli              LAT    1:06:23   12      dns                  
      Vita Polkovņikova            57 Individuāli              LAT    1:09:16   13                           
      Andra Melbārde               57 Seniors                  LAT      58:59    9                           
      Izolde Jumare                56 Individuāli              LAT    1:00:35   10                           
      Dzintra Leja                 57 OK Alnis - JRSC          LAT                  1:20:54    9             
      Virginija Gvildienė          56 Medeina OK               LTU                    44:14    1             



H55  (7)                             

    1 Aldis Lapiņš                 51 VrBJSS- Azimuts OK       LAT      35:22    1    47:21    1     1:22:43 
    2 Helmuts Lukačovs             50 SILVA                    LAT      44:59    4    51:21    3     1:36:20 
    3 Ivars Ansviesulis            54 Prizma                   LAT      41:32    2    57:58    4     1:39:30 
    4 Uldis Ždanovs                51 OK KO                    LAT      43:55    3    58:45    5     1:42:40 
    5 Ēvalds Indriksons            52 OK KO                    LAT      48:03    5  1:01:03    6     1:49:06 
    6 Miervaldis Bušs              52 OK Alnis - JRSC          LAT    1:02:23    6  1:18:30    7     2:20:53 

      Vladimirs Kabanovs           52 Individuāli              LAT                    49:07    2             



D55  (10)                            

    1 Ruta Kukka                   50 Kāpa OK                  LAT      34:45    1    38:38    1     1:13:23 
    2 Lilija Ždanova               53 OK KO                    LAT      37:29    2    40:00    2     1:17:29 
    3 Ināra Ģipsle                 52 OK KO                    LAT      39:27    3    43:59    4     1:23:26 
    4 Ingrid Ohlund                50 Ulricehamns OK           SWE      43:13    4    41:48    3     1:25:01 
    5 Liene Buša                   53 OK Alnis - JRSC          LAT      45:22    5    51:10    5     1:36:32 
    6 Vladislava Zvirbule          53 OK KO                    LAT      48:45    7    51:24    6     1:40:09 
    7 Inese Mauliņa                52 Saldus OK                LAT      47:25    6  1:00:23    7     1:47:48 
    8 Dace Spudas                  51 Individuāli              LAT      57:54    8  1:10:03    8     2:07:57 

      Anfisa Kraze                 50 Zaļā Paparde             LAT    1:04:11    9                           
      Marta Apsīte                 53 Individuāli              LAT    1:13:19   10      dns                  



H60  (12)                            

    1 Dzintars Grigulis            48 Ogre OK                  LAT      36:03    3    41:37    1     1:17:40 
    2 Andris Tauvens               49 Viga OK                  LAT      34:55    2    44:34    2     1:19:29 
    3 Aļģirds Bolšteins            45 OK Alnis - JRSC          LAT      34:53    1    45:53    3     1:20:46 
    4 Arnolds Kučinskis            49 Ogre OK                  LAT      36:44    4    47:40    4     1:24:24 
    5 Juris Žilko                  46 Individuāli              LAT      41:30    8    50:00    5     1:31:30 
    6 Volli Kukk                   49 Kāpa OK                  LAT      40:43    7    51:10    7     1:31:53 
    7 Ivars Brants                 45 OK Alnis - JRSC          LAT      40:36    6    51:58    8     1:32:34 
    8 Jānis Skrūzmanis             48 Ogre OK                  LAT      44:25   10    50:10    6     1:34:35 
    9 Aivars Pentjušs              48 Prizma                   LAT      39:03    5    56:08   10     1:35:11 
   10 Ojārs Lietuvietis            45 Sigulda                  LAT      43:50    9    54:11    9     1:38:01 
   11 Oskars Zīds                  48 Taka TOK                 LAT      45:32   11  1:02:39   12     1:48:11 
   12 Jurijs Oļeiņiks              46 Ziemeļkurzeme OK         LAT      52:10   12  1:01:41   11     1:53:51 



D60  (6)                             

    1 Maira Liepa                  44 Prizma                   LAT      44:49    3    47:53    1     1:32:42 
    2 Valentīna Lietuviete         49 Sigulda                  LAT      44:18    2    53:37    2     1:37:55 
    3 Māra Plaude                  47 NSB Liepava              LAT      43:24    1    55:45    4     1:39:09 
    4 Vaira Černiševa              45 Ziemeļkurzeme OK         LAT      45:47    4    57:17    5     1:43:04 
    5 Dzintra Tone                 48 Saldus OK                LAT      56:06    5    55:39    3     1:51:45 
    6 Maruta Habermane             47 A2                       LAT    1:11:47    6  1:10:48    6     2:22:35 



H65  (15)                            

    1 Pēteris Novikovs             43 Seniors                  LAT      31:45    1    46:17    3     1:18:02 
    2 Juris Zvirgzds               42 Seniors                  LAT      35:23    4    43:49    1     1:19:12 
    3 Gunārs Fogelis               41 Meridiāns- CPSS          LAT      34:52    3    45:53    2     1:20:45 
    4 Arvīds Teteris               40 Taka TOK                 LAT      33:17    2    57:55   11     1:31:12 
    5 Vilis Dubrovskis             43 Seniors                  LAT      42:05    8    51:10    5     1:33:15 
    6 Jānis Kalniņš                43 Sēlijas Mežs             LAT      38:55    6    54:59    8     1:33:54 
    7 Māris Mālkalnietis           42 A2                       LAT      45:30   11    50:13    4     1:35:43 
    8 Guntis Upacers               43 Seniors                  LAT      43:42    9    53:51    7     1:37:33 
    9 Andris Ozols                 41 Prizma                   LAT      41:24    7    56:12   10     1:37:36 
   10 Jānis Aprubis                43 Prizma                   LAT      44:00   10    53:39    6     1:37:39 
   11 Jāzeps Baško                 43 Kāpa OK                  LAT      46:49   12    55:57    9     1:42:46 
   12 Ansis Ozoliņš                43 Burkānciems OK           LAT      37:09    5  1:10:45   14     1:47:54 
   13 Edvīns Upītis                40 Sprīdītis                LAT      54:29   14  1:01:59   12     1:56:28 
   14 Zigurds Upmalis              42 Auseklis - LSPA          LAT      49:36   13  1:11:21   15     2:00:57 
   15 Oskars Začs                  40 Saldus OK                LAT    1:35:53   15  1:05:01   13     2:40:54 



D65  (5)                             

    1 Māra Bolšteina               43 OK Alnis - JRSC          LAT      37:25    1    43:17    1     1:20:42 
    2 Anna Slaviņa                 40 Viga OK                  LAT      47:42    2  1:01:11    2     1:48:53 
    3 Laimdota Šulte               43 Prizma                   LAT      54:36    4  1:05:07    3     1:59:43 
    4 Jūlija Zvirgzde              40 Seniors                  LAT      53:10    3  1:07:07    4     2:00:17 
    5 Maija Jansone                44 Seniors                  LAT    1:01:12    5  1:09:33    5     2:10:45 



H70  (9)                             

    1 Vadims Černiševs             38 Ziemeļkurzeme OK         LAT      43:06    1    55:32    1     1:38:38 
    2 Ivars Kalniņš                38 Seniors                  LAT      58:03    5  1:08:48    2     2:06:51 
    3 Jānis Pommers                34 Taka TOK                 LAT      49:19    2  1:18:04    6     2:07:23 
    4 Staņislavs Kojalovičs        34 Seniors                  LAT      51:28    3  1:16:21    5     2:07:49 
    5 Andris Kalniņš               38 Seniors                  LAT      59:42    6  1:18:31    7     2:18:13 
    6 Laimonis Tone                32 Saldus OK                LAT    1:08:44    7  1:16:07    4     2:24:51 
    7 Imants Peskops               37 Taka TOK                 LAT    1:17:24    8  1:13:57    3     2:31:21 

      Jānis Ozols                  36 Individuāli              LAT      53:21    4                           
      Egons Zablovskis             26 Seniors                  LAT    1:52:09    9                           



D70  (5)                             

    1 Ilze Bruce                   39 Saldus OK                LAT      37:40    1    58:02    2     1:35:42 
    2 Ausma Bruce                  37 Saldus OK                LAT      52:32    3    57:19    1     1:49:51 
    3 Velta Zjatkova               39 OK Alnis - JRSC          LAT      44:24    2  1:05:44    5     1:50:08 
    4 Marga Jēkabsone              39 SILVA                    LAT      56:52    4    59:02    3     1:55:54 
    5 Aija Andersone               36 Seniors                  LAT      57:38    5  1:00:17    4     1:57:55