Kurzemes Pavasaris 2010
Overall results

   Pl Name                       YB Club                  Nat        S1           S2            Time 



M8  (3)                                                         

    1 Andris Svilāns             02 Ogre OK               LAT     23:35    2   14:39    1      38:14 
    2 Klāvs Bethers              03 Medze                 LAT     19:40    1   21:49    2      41:29 
    3 Edgars Svilāns             02 Ogre OK               LAT     25:27    3   25:58    3      51:25 



W8  (4)                                                         

    1 Agata Krjukova             03 Ziemeļkurzeme OK      LAT     16:41    1   18:13    1      34:54 
    2 Una Undine Dzerve          03 Purva Bridējs OK      LAT     18:21    2   19:49    2      38:10 
    3 Līva Ance Actiņa           04 3A                    LAT     28:44    3   26:30    4      55:14 

      Elizabete Vimba            01 Ziemeļkurzeme OK      LAT        mp        22:01    3            



M10  (8)                                                        

    1 Markus Pais                00 West OK               EST     13:47    3   16:09    2      29:56 
    2 Rihards Krūmiņš            00 Alnis OK-JRSC         LAT     15:30    4   16:59    3      32:29 
    3 Rihards Gailis             01 Auseklis IK           LAT     13:24    2   20:14    5      33:38 
    4 Daniels Šatalovs           00 Kāpa OK               LAT     18:03    7   19:30    4      37:33 
    5 Miķelis Dzenis             01 Mona OK               LAT     17:10    5   20:25    6      37:35 
    6 Ernests Damroze            01 Viga OK               LAT     23:40    8   15:47    1      39:27 
    7 Krists Grūtups             00 Kāpa OK               LAT     17:39    6   24:04    7      41:43 

      Emīls Zērnis               01 Saldus OK             LAT     12:21    1      mp                 



W10  (5)                                                        

    1 Elīna Skopāne              00 Azimuts OK            LAT     14:15    1   18:15    1      32:30 
    2 Trīne Žagare               00 Viga OK               LAT     22:45    2   20:02    2      42:47 
    3 Zanda Stabiņa              01 Azimuts OK            LAT     25:40    4   31:50    4      57:30 
    4 Katrīna Dzene              01 Mona OK               LAT     23:10    3   37:03    5    1:00:13 

      Agnija Caune               01 Azimuts OK            LAT        mp        25:42    3            



M12  (8)                                                        

    1 Kārlis Kaminskis           98 Meridiāns-CPSS        LAT     12:49    1   17:07    1      29:56 
    2 Jonas Kukė                 98 Radio-O.lt Sk         LTU     17:07    4   23:12    3      40:19 
    3 Märten Pais                98 West OK               EST     21:04    7   21:55    2      42:59 
    4 Ilgvars Caune              99 Azimuts OK            LAT     17:20    5   29:23    5      46:43 
    5 Ignas Ambrazas             99 OSK Sakas             LTU     20:30    6   26:28    4      46:58 
    6 Artis Lādēns               98 Medze                 LAT     15:16    2   44:32    7      59:48 
    7 Matīss Slikšjānis          98 Azimuts OK            LAT     24:52    8   38:35    6    1:03:27 

      Kārlis Jēkabsons           99 Auseklis IK           LAT     16:27    3      mp                 



W12  (4)                                                        

    1 Egle Jurgaityte               OSK Sakas             LTU     19:54    1   24:56    1      44:50 
    2 Sabīne Dzalba              98 Meridiāns-CPSS        LAT     20:54    3   26:43    2      47:37 
    3 Zelma Lapiņa               98 Kāpa OK               LAT     20:11    2   27:50    3      48:01 
    4 Elīza Anna Actiņa          98 3A                    LAT     24:29    4   38:36    4    1:03:05 



M14  (29)                                                       

    1 Uldis Upītis               98 Kāpa OK               LAT     22:33    7   37:33    2    1:00:06 
    2 Matas Kreišmonas           96 Viesulo SC            LTU     22:57    8   37:55    3    1:00:52 
    3 Emīls Vainovskis           96 Saldus OK             LAT     20:50    3   40:36    8    1:01:26 
    4 Tomass Andersons           96 Alnis OK-JRSC         LAT     24:00    9   38:26    4    1:02:26 
    5 Jēkabs Knēts               96 Meridiāns-CPSS        LAT     24:08   10   38:50    5    1:02:58 
    6 Mārtiņš Šķesteris          96 Meridiāns-CPSS        LAT     19:58    2   43:42   13    1:03:40 
    7 Matiass Abzalons           96 Meridiāns-CPSS        LAT     27:55   17   35:55    1    1:03:50 
    8 Otto Pirtnieks             96 Auseklis IK           LAT     22:22    5   42:31   12    1:04:53 
    9 Kristers Aparjods          98 Kāpa OK               LAT     25:19   13   40:08    6    1:05:27 
   10 Ritvars Glūdiņš            97 Saldus OK             LAT     24:43   12   42:00   11    1:06:43 
   11 Aivis Šiliņš               97 Alnis OK-JRSC         LAT     27:29   16   40:47    9    1:08:16 
   12 Atis Dēvits                96 Saldus OK             LAT     16:49    1   52:20   15    1:09:09 
   13 Niks Ramanis               97 Azimuts OK            LAT     31:20   21   41:26   10    1:12:46 
   14 Jānis Veļķeris             97 Alūksne OK            LAT     34:27   22   40:27    7    1:14:54 
   15 Vytautas Stakeliūnas       97 Viesulo SC            LTU     29:56   20   48:45   14    1:18:41 
   16 Nauris Hofmanis            96 Alnis OK-JRSC         LAT     27:19   15 1:07:22   17    1:34:41 
   17 Arvis Burķītis             96 Madonas BJSS          LAT     43:12   26 1:05:43   16    1:48:55 
   18 Dmitrijs Budanovs          96 Ziemeļkurzeme OK      LAT     40:28   25 1:11:15   18    1:51:43 
   19 Armands Lādēns             96 Medze                 LAT     28:26   19 1:27:27   20    1:55:53 
   20 Rinals Skrubis             97 Medze                 LAT     39:59   24 1:33:07   21    2:13:06 
   21 Arnis Bogrovs              96 RSP                   LAT     38:08   23 1:42:01   22    2:20:09 
   22 Mārtiņš Puļķis             97 Medze                 LAT     55:14   27 1:59:40   23    2:54:54 

      Mundis Mišins              96 Auseklis IK           LAT     28:15   18      mp                 
      Atis Heinols               96 ZVOC-VBSS             LAT     21:03    4      mp                 
      Kristers Adamanis          96 Medze                 LAT     24:25   11      mp                 
      Endijs Titomers            97 Alnis OK-JRSC         LAT     26:13   14      mp                 
      Uldis Egle                 96 Saldus OK             LAT        mp      1:16:23   19            
      Arvids Vaškis              96 Ziemeļkurzeme OK      LAT     22:31    6     dns                 
      Henrijs Strazdiņš          96 Viga OK               LAT        mp          dns                 



W14  (12)                                                       

    1 Kendija Aparjode           96 Kāpa OK               LAT     18:53    5   27:53    1      46:46 
    2 Annija Zaļaiskalna         96 Auseklis IK           LAT     19:28    7   28:07    2      47:35 
    3 Madara Brice               96 RSP                   LAT     17:45    3   30:36    3      48:21 
    4 Diāna Marta Ruka           97 RSP                   LAT     16:35    1   35:24    8      51:59 
    5 Austra Zušēvica            97 Kāpa OK               LAT     19:20    6   34:07    6      53:27 
    6 Akvilė Koženiauskaitė      96 Radio-O.lt Sk         LTU     19:30    8   34:12    7      53:42 
    7 Agnese Kārkliņa            96 Meridiāns-CPSS        LAT     21:34    9   33:51    5      55:25 
    8 Laura Puķīte               96 Kāpa OK               LAT     18:20    4   39:54   10      58:14 
    9 Lauma Elza Fernāte         96 Auseklis IK           LAT     17:28    2   40:57   11      58:25 
   10 Elizabete Blūmentāle       97 RSP                   LAT     23:26   10   45:01   12    1:08:27 
   11 Dita Elīna Sila            97 Ziemeļkurzeme OK      LAT     38:02   11   30:54    4    1:08:56 

      Monta Mišina               96 Auseklis IK           LAT        mp        37:02    9            



M16  (25)                                                       

    1 Alvis Reinsons             95 Auseklis IK           LAT     26:45    4   51:02    2    1:17:47 
    2 Valters Ļubinskis          94 ZVOC-VBSS             LAT     28:55    7   50:10    1    1:19:05 
    3 Emīls Dzalbs               95 Meridiāns-CPSS        LAT     26:31    3   54:10    5    1:20:41 
    4 Mikus Puriņš               94 Auseklis IK           LAT     24:04    1   56:59    7    1:21:03 
    5 Algirdas Bartkevičius      95 Radio-O.lt Sk         LTU     28:35    6   53:32    4    1:22:07 
    6 Emīls Henrijs Taube        95 ZVOC-VBSS             LAT     27:20    5   54:48    6    1:22:08 
    7 Gatis Berežnojs            94 Saldus OK             LAT     30:36   10   51:59    3    1:22:35 
    8 Ēriks Gruzde               94 Meridiāns-CPSS        LAT     24:33    2   59:31    9    1:24:04 
    9 Ritvars Karpikovs          94 Alnis OK-JRSC         LAT     30:48   11   59:26    8    1:30:14 
   10 Daniels Kārkliņš           94 ZVOC-VBSS             LAT     30:02    9 1:00:50   10    1:30:52 
   11 Edvinas Pocius             94 Viesulo SC            LTU     28:59    8 1:10:08   12    1:39:07 
   12 Pēteris Liepa              94 ZVOC-VBSS             LAT     33:44   12 1:05:27   11    1:39:11 
   13 Ģirts Siliņš               94 Auseklis IK           LAT     37:59   13 1:21:33   15    1:59:32 
   14 Kārlis Lukjanovs           95 Saldus OK             LAT     47:15   18 1:15:43   13    2:02:58 
   15 Mārtiņš Ansonskis          94 Auseklis IK           LAT     46:19   16 1:18:32   14    2:04:51 
   16 Rūdolfs Alsbergs           95 RSP                   LAT     44:00   14 1:26:05   17    2:10:05 
   17 Dāvis Lapiņš               95 Medze                 LAT     50:24   20 1:25:18   16    2:15:42 
   18 Miķelis Ziemelis           95 RSP                   LAT     46:19   16 1:32:42   18    2:19:01 
   19 Dmitrijs Žarovs            95 Ziemeļkurzeme OK      LAT     54:07   22 1:39:41   20    2:33:48 
   20 Mārtiņš Bucis              95 Saldus OK             LAT   1:00:44   23 1:35:42   19    2:36:26 
   21 Arturs Brokans             94 Ziemeļkurzeme OK      LAT     51:51   21 1:48:20   21    2:40:11 
   22 Toms Baltacis              95 Kāpa OK               LAT     48:44   19 1:55:49   22    2:44:33 

      Rūdolfs Zērnis             94 Saldus OK             LAT        mp           mp                 
      Jānis Baunis               95 Madonas BJSS          LAT     44:22   15      mp                 
      Nauris Blumbahs            95 Ziemeļkurzeme OK      LAT   1:09:25   24      mp                 



W16  (9)                                                        

    1 Līga Valdmane              94 ZVOC-VBSS             LAT     22:19    1   36:23    1      58:42 
    2 Edīte Bričonoka            94 Kāpa OK               LAT     23:11    2   45:08    3    1:08:19 
    3 Anete Gurtiņa              95 Auseklis IK           LAT     26:16    5   42:52    2    1:09:08 
    4 Madara Šadrina             94 Kāpa OK               LAT     25:33    4   46:09    4    1:11:42 
    5 Zane Nāgele                94 Kāpa OK               LAT     25:05    3   48:15    5    1:13:20 
    6 Diāna Cabija               95 Alnis OK-JRSC         LAT     28:04    6   50:15    6    1:18:19 
    7 Ieva Šķestere              95 Meridiāns-CPSS        LAT     30:39    7 1:06:58    7    1:37:37 

      Anna Tamuža                94 Auseklis IK           LAT     38:59    9      mp                 
      Gerda Šadurska             95 Auseklis IK           LAT     34:54    8      mp                 



M18  (14)                                                       

    1 Reinis Grende              92 RSP                   LAT     30:26    6 1:03:13    1    1:33:39 
    2 Jurģis Suts                92 ZVOC-VBSS             LAT     29:37    3 1:05:19    3    1:34:56 
    3 Ivars Kļaviņš              93 RSP                   LAT     30:21    4 1:06:22    5    1:36:43 
    4 Kārlis Baltacis            92 Kāpa OK               LAT     33:07    8 1:03:47    2    1:36:54 
    5 Jānis Sārs                 93 Madonas BJSS          LAT     31:22    7 1:05:52    4    1:37:14 
    6 Kristaps Bērziņš           92 Taka TOK              LAT     27:15    1 1:10:09    8    1:37:24 
    7 Kristaps Magone            92 Meridiāns-CPSS        LAT     29:12    2 1:09:55    7    1:39:07 
    8 Dāvis Dišlers              93 RSP                   LAT     30:24    5 1:09:20    6    1:39:44 
    9 Rūdolfs Šadrins            92 Kāpa OK               LAT     33:48    9 1:10:51    9    1:44:39 
   10 Toms Rozentāls             93 ZVOC-VBSS             LAT     39:58   10 1:17:51   10    1:57:49 
   11 Fricis Pirtnieks           93 RSP                   LAT     44:02   12 1:18:52   11    2:02:54 
   12 Andris Gailis              92 Auseklis IK           LAT     44:17   13 1:21:04   13    2:05:21 
   13 Toms Riekstiņš             93 RSP                   LAT     53:30   14 1:20:25   12    2:13:55 
   14 Vents Lupkins              92 Azimuts OK            LAT     42:00   11 1:34:26   14    2:16:26 



W18  (18)                                                       

    1 Sabīne Tilta               92 ZVOC-VBSS             LAT     29:29    1   49:06    1    1:18:35 
    2 Ilze Buža                  93 Meridiāns-CPSS        LAT     33:07    2   58:30    3    1:31:37 
    3 Beāta Zaļaiskalna          93 Auseklis IK           LAT     33:18    3   58:28    2    1:31:46 
    4 Vesta Ambrazaitė           93 OSK Sakas             LTU     33:24    4 1:00:56    4    1:34:20 
    5 Zane Čamane                93 Madonas BJSS          LAT     36:15    9 1:01:33    5    1:37:48 
    6 Rūta Plakane               93 Auseklis IK           LAT     35:15    7 1:03:05    6    1:38:20 
    7 Agnese Baroniņa            92 Kāpa OK               LAT     34:48    6 1:04:37    8    1:39:25 
    8 Eva Rozentāle              93 ZVOC-VBSS             LAT     37:23   10 1:04:08    7    1:41:31 
    9 Elīna Svilpe               93 Madonas BJSS          LAT     35:44    8 1:08:31   10    1:44:15 
   10 Ieva Krūmiņa               93 Auseklis IK           LAT     45:31   12 1:05:58    9    1:51:29 
   11 Santa Lazdāne              92 A2                    LAT     39:42   11 1:18:16   12    1:57:58 
   12 Agnese Geduševa            93 ZVOC-VBSS             LAT     51:10   14 1:11:50   11    2:03:00 
   13 Krista Strautniece         93 Alnis OK-JRSC         LAT     49:30   13 1:21:15   13    2:10:45 
   14 Anete Geduševa             93 ZVOC-VBSS             LAT     51:48   15 1:32:42   14    2:24:30 
   15 Rūta Zariņa                93 Viga OK               LAT     53:40   16 1:45:33   15    2:39:13 
   16 Sabīne Oficiere            93 Saldus OK             LAT   1:22:42   18 1:48:44   16    3:11:26 

      Līga Landmane              93 Saldus OK             LAT     57:29   17     dns                 
      Essi Varjonen              92 Lapuan Virkiä         FIN     34:02    5                         



M20  (10)                                                       

    1 Raivo Kivlenieks           91 Ogre OK               LAT     26:36    1 1:00:57    1    1:27:33 
    2 Edgars Laķis               91 Auseklis IK           LAT     29:38    2 1:04:51    3    1:34:29 
    3 Didzis Vīksne              91 Meridiāns-CPSS        LAT     34:04    7 1:04:11    2    1:38:15 
    4 Jānis Tamužs               91 Auseklis IK           LAT     31:04    3 1:08:46    5    1:39:50 
    5 Zigmārs Gailis             90 Auseklis IK           LAT     32:51    6 1:07:27    4    1:40:18 
    6 Andris Cāns                90 Meridiāns-CPSS        LAT     32:39    5 1:11:55    6    1:44:34 
    7 Dāvis Sārs                 90 Madonas BJSS          LAT     34:58    8 1:13:15    7    1:48:13 
    8 Jānis Penkulis             91 Saldus OK             LAT     31:09    4 1:19:34    8    1:50:43 

      Artis Dude                 91 Sprīdītis TSK         LAT     44:56    9      mp                 
      Arvi Alamaa                91 Orvand OK             EST        mp                              



W20  (11)                                                       

    1 Ieva Brice                 90 Saldus OK             LAT     30:46    1 1:03:42    3    1:34:28 
    2 Laura Nīmante              91 ZVOC-VBSS             LAT     33:35    2 1:01:25    1    1:35:00 
    3 Ilze Cahrausa              90 Saldus OK             LAT     34:05    3 1:02:32    2    1:36:37 
    4 Dace Buža                  90 Meridiāns-CPSS        LAT     35:05    4 1:04:32    5    1:39:37 
    5 Ieva Rukšāne               91 Kāpa OK               LAT     40:14    6 1:03:50    4    1:44:04 
    6 Kate Dūdele                90 Kāpa OK               LAT     39:21    5 1:05:24    6    1:44:45 
    7 Terēze Vimba               91 ZVOC-VBSS             LAT     48:26   10 1:09:08    7    1:57:34 
    8 Sanita Ivanova             90 Sēlijas Mežs          LAT     47:58    9 1:13:06    8    2:01:04 
    9 Kristina Viršilaitė        91 Kopa OK - Viesulo SC  LTU     47:01    8 1:14:13    9    2:01:14 
   10 Mārīte Turka               90 Taka TOK              LAT     43:19    7 1:33:36   10    2:16:55 

      Māra Stolere               91 Saldus OK             LAT     58:52   11     dns                 



M21E  (32)                                                      

    1 Dmitry Mihalkin            80 Eridan OK             BLR     35:41    2 1:10:35    1    1:46:16 
    2 Artūrs Pauliņš             89 Azimuts OK            LAT     37:12    4 1:12:26    2    1:49:38 
    3 Dmitry Mironov             80 SK Kamvol             BLR     36:34    3 1:14:12    4    1:50:46 
    4 Renārs Roze                86 Ogre OK               LAT     39:55   11 1:12:26    2    1:52:21 
    5 Jānis Krūmiņš              79 Briksnis SK           LAT     35:28    1 1:16:54    7    1:52:22 
    6 Andris Jubelis             89 Madonas BJSS          LAT     37:34    5 1:15:42    5    1:53:16 
    7 Donatas Mickus             86 OSK Sakas             LTU     39:19    9 1:15:44    6    1:55:03 
    8 Anatolijs Tarasovs         87 RSP                   LAT     38:34    8 1:18:28    8    1:57:02 
    9 Marius Mažulis             77 OSK Sakas             LTU     42:02   12 1:20:58    9    2:03:00 
   10 Atis Dandens               88 Alūksne OK            LAT     42:08   13 1:22:00   11    2:04:08 
   11 Jānis Kūms                 88 Alūksne OK            LAT     38:29    6 1:26:38   14    2:05:07 
   12 Skirmantas Ramoška         72 Medeina OK            LTU     42:36   14 1:24:23   12    2:06:59 
   13 Daniils Ozoliņš            88 Auseklis IK           LAT     45:18   18 1:24:33   13    2:09:51 
   14 Artis Jansons              84 RSP                   LAT     42:40   15 1:28:13   15    2:10:53 
   15 Andis Laveiķis             89 Kāpa OK               LAT     51:07   27 1:21:37   10    2:12:44 
   16 Gediminas Ranonis          78 Fortuna OK            LTU     45:31   20 1:30:44   16    2:16:15 
   17 Mindaugas Kvedaravicius    75 Levuo                 LTU     46:50   21 1:34:32   17    2:21:22 
   18 Ainārs Lupiķis             89 Kāpa OK               LAT     50:35   26 1:35:08   18    2:25:43 
   19 Gediminas Trimakas         85 Kopa OK               LTU     47:17   22 1:41:29   19    2:28:46 
   20 Viktors Mateičs            78 Saldus OK             LAT     51:50   28 1:44:21   20    2:36:11 
   21 Evaldas Jadenkus           70 Fortuna OK            LTU     52:19   29 1:57:15   21    2:49:34 

      Roberts Krastiņš           89 ZVOC-VBSS             LAT     48:46   25      mp                 
      Valters Āboliņš            85 RSP                   LAT     47:22   23      mp                 
      Simo Mertanen              82 Lappeen Riento        FIN        mp          dns                 
      Toni Saari                 92 Lapuan Virkiä         FIN     39:36   10                         
      Jukka Pajula               85 Lapuan Virkiä         FIN     55:04   31                         
      Juha Luoma                 88 Lapuan Virkiä         FIN     44:01   16                         
      Petri Saari                73 Lapuan Virkiä         FIN     44:58   17                         
      Teemu Perälä               89 Lapuan Virkiä         FIN     53:34   30                         
      Pavel Gvozdev              83 Lapuan Virkiä         FIN     38:33    7                         
      Jānis Ozoliņš              72 Burkānciems OK        LAT     45:18   18                         
      Kaspars Čerjaks            70 Purva Bridējs OK      LAT     48:09   24     dns                 



W21E  (19)                                                      

    1 Kristina Rybakovaitė       86 Kopa OK               LTU     41:56    3 1:09:28    1    1:51:24 
    2 Kristīne Kokina            85 Purva Bridējs OK      LAT     40:53    2 1:14:00    2    1:54:53 
    3 Reda Einikytė              85 Kopa OK - Viesulo SC  LTU     44:49    4 1:14:05    3    1:58:54 
    4 Linda Katlapa              76 Viga OK               LAT     48:29   12 1:15:37    4    2:04:06 
    5 Tiina Haarlaa              82 Helsingin Suunnistaja FIN     44:52    5 1:19:21    6    2:04:13 
    6 Baiba Ozola                64 Mona OK               LAT     45:59    7 1:20:29    7    2:06:28 
    7 Agnese Užule               77 Purva Bridējs OK      LAT     48:19   11 1:18:12    5    2:06:31 
    8 Linda Krūmiņa              80 Briksnis SK           LAT     47:39    9 1:23:02   10    2:10:41 
    9 Irina Boozhan              86 BSU                   BLR     45:30    6 1:28:24   13    2:13:54 
   10 Inga Priedīte              86 Saldus OK             LAT     54:25   16 1:21:38    8    2:16:03 
   11 Rasa Ivanauskaite          79 Fortuna OK            LTU     48:49   13 1:27:15   11    2:16:04 
   12 Elīna Kārkliņa             88 Madonas BJSS          LAT     49:13   14 1:27:38   12    2:16:51 
   13 Janeta Turka               87 Saldus OK             LAT     46:06    8 1:30:58   14    2:17:04 
   14 Hanna Ruhanen              82 Helsingin Suunnistaja FIN     56:43   18 1:21:56    9    2:18:39 
   15 Līga Ārniece               83 RSP                   LAT     47:52   10 1:40:49   15    2:28:41 
   16 Liene Veispale             89 Auseklis IK           LAT   1:10:01   19 1:45:21   16    2:55:22 

      Ieva Baltriukaitė          85 Kopa OK - Viesulo SC  LTU     56:10   17                         
      Maija Sianoja              88 MS Parma              FIN     39:34    1                         
      Johanna Pensas             86 Lapuan Virkiä         FIN     53:58   15                         



M21A  (16)                                                      

    1 Kalvis Brūns               86 RSP                   LAT     37:00    1 1:09:51    2    1:46:51 
    2 Arunas Saunorius           76 OSK Sakas             LTU     41:37    5 1:09:16    1    1:50:53 
    3 Andis Janovs               81 Briksnis SK           LAT     38:19    2 1:13:23    4    1:51:42 
    4 Mārtiņš Vimba              77 Ziemeļkurzeme OK      LAT     41:32    4 1:15:23    5    1:56:55 
    5 Mārtiņš Līsmanis           86 RSP                   LAT     41:38    6 1:17:20    7    1:58:58 
    6 Vladimirs Ļašs             80 Briksnis SK           LAT     41:29    3 1:19:25    8    2:00:54 
    7 Austris Krastiņš           83 ZVOC-VBSS             LAT     45:25    9 1:17:12    6    2:02:37 
    8 Jānis Bethers              82 Taka TOK              LAT     52:30   13 1:13:04    3    2:05:34 
    9 Mārtiņš Skujenieks         85 RSP                   LAT     46:17   10 1:21:35    9    2:07:52 
   10 Valdis Karulis             87 Ziemeļkurzeme OK      LAT     43:26    7 1:25:35   10    2:09:01 
   11 Aras Petrevičius           81 Auokas OSK            LTU     44:31    8 1:36:49   12    2:21:20 
   12 Jānis Brauns               76 Ziemeļkurzeme OK      LAT     55:05   15 1:34:44   11    2:29:49 
   13 Kristaps Kalniņš           82 Auseklis IK           LAT     53:04   14 1:47:12   14    2:40:16 
   14 Mārtiņš Krūze              87 Auseklis IK           LAT     48:30   11 1:52:21   15    2:40:51 
   15 Jānis Skujenieks           86 RSP                   LAT     50:12   12 1:58:28   16    2:48:40 
   16 Francs Īstenais            76 Auseklis IK           LAT   1:24:55   16 1:42:01   13    3:06:56 



W21A  (14)                                                      

    1 Dina Zobena                75 Purva Bridējs OK      LAT     37:38    1   57:02    1    1:34:40 
    2 Ilze Pužule                77 Burkānciems OK        LAT     45:58    2 1:01:12    3    1:47:10 
    3 Kristīne Ruka              79 RSP                   LAT     48:09    4 1:00:59    2    1:49:08 
    4 Lolita Kauķe               79 Briksnis SK           LAT     46:32    3 1:06:45    5    1:53:17 
    5 Eva Haberkorne-Vimba       76 Ziemeļkurzeme OK      LAT     52:30    6 1:10:07    6    2:02:37 
    6 Līva Veļķere               87 Alūksne OK            LAT     53:41    7 1:14:30    8    2:08:11 
    7 Agrita Kornejanova         78 Alnis OK-JRSC         LAT     50:18    5 1:18:21   11    2:08:39 
    8 Ilze Bāra                  79 Briksnis SK           LAT     57:01    9 1:12:07    7    2:09:08 
    9 Loreta Litvinaite          78 Fortuna OK            LTU     56:45    8 1:18:55   12    2:15:40 
   10 Anneli Ambel               84 SK Mercury            EST     58:28   11 1:18:12   10    2:16:40 
   11 Katsiaryna Mikhadziuk      83 BSU                   BLR   1:10:36   13 1:16:28    9    2:27:04 
   12 Zivile Litvinaite          80 Perkunas OK           LTU   1:04:03   12 1:24:10   13    2:28:13 

      Līga Zvirgzde              81 Briksnis SK           LAT     57:03   10      mp                 
      Ieva Baltriukaitė          85 Kopa OK - Viesulo SC  LTU                1:02:55    4            



M21B  (10)                                                      

    1 Vitali Savanovich          78 Eridan OK             BLR     35:58    8   41:09    1    1:17:07 
    2 Jānis Grīnvalds            87 Ziemeļkurzeme OK      LAT     28:29    1   50:48    3    1:19:17 
    3 Ivan Chaharyn              88 BSU                   BLR     34:25    6   48:13    2    1:22:38 
    4 Uldis Svilāns              75 Individuāli           LAT     31:09    3   53:00    5    1:24:09 
    5 Gatis Berķis               81 Briksnis SK           LAT     29:21    2   54:49    7    1:24:10 
    6 Dmitrijs Skripačevs        86 Ziemeļkurzeme OK      LAT     32:41    5   51:35    4    1:24:16 
    7 Raivis Reinsons            69 Auseklis IK           LAT     31:39    4   54:45    6    1:26:24 
    8 Viljar Vainola             75 SK Mercury            EST     35:34    7   58:00    8    1:33:34 
    9 Mantas Gaupsas             82 OSK Sakas             LTU     49:50   10 1:07:34    9    1:57:24 

      Artūrs Ķeris               79 Taka TOK              LAT     42:28    9                         



W21B  (10)                                                      

    1 Sarmīte Baķe               75 Purva Bridējs OK      LAT     28:48    1   35:16    1    1:04:04 
    2 Signe Hokonena             80 A2                    LAT     30:00    2   37:34    2    1:07:34 
    3 Ieva Meiere                76 Ziemeļkurzeme OK      LAT     35:46    4   39:48    3    1:15:34 
    4 Ieva Tauena                86 Baldone               LAT     36:42    5   43:00    4    1:19:42 
    5 Gunita Šīrante             80 ZVOC-VBSS             LAT     33:38    3   54:47    7    1:28:25 
    6 Ieva Krastiņa              80 Individuāli           LAT     37:58    6   52:03    5    1:30:01 
    7 Anna Orniņa                81 Ziemeļkurzeme OK      LAT     40:03    7   52:25    6    1:32:28 
    8 Regina Krjukova            85 Ziemeļkurzeme OK      LAT     43:24    8   59:51    9    1:43:15 
    9 Ieva Kreicšteina           74 Briksnis SK           LAT     57:04    9   58:58    8    1:56:02 
   10 Rasa Kumpyte               79 Levuo                 LTU   1:37:03   10 1:45:34   10    3:22:37 



M35  (16)                                                       

    1 Ivars Žagars               71 Viga OK               LAT     34:05    1 1:03:21    1    1:37:26 
    2 Svajunas Ambrazas          67 OSK Sakas             LTU     40:42    4 1:03:47    2    1:44:29 
    3 Uldis Brucis               73 Saldus OK             LAT     40:04    3 1:09:20    4    1:49:24 
    4 Dzintars Salavs            74 Viga OK               LAT     42:21    7 1:08:34    3    1:50:55 
    5 Guntars Polis              71 Auseklis IK           LAT     39:10    2 1:15:25    7    1:54:35 
    6 Andris Mireckis            73 Ziemeļkurzeme OK      LAT     41:14    5 1:13:23    5    1:54:37 
    7 Andris Dzalbs              72 Meridiāns-CPSS        LAT     41:46    6 1:13:44    6    1:55:30 
    8 Jānis Actiņš               72 3A                    LAT     43:28    9 1:18:53    8    2:02:21 
    9 Kārlis Andersons           74 RSP                   LAT     43:32   10 1:20:00    9    2:03:32 
   10 Pēteris Druķis             71 Auseklis IK           LAT     43:24    8 1:21:27   12    2:04:51 
   11 Margus Klementsov          72 SK Mercury            EST     43:45   11 1:25:04   13    2:08:49 
   12 Harijs Meiers              74 Ziemeļkurzeme OK      LAT     49:59   13 1:21:08   11    2:11:07 
   13 Armands Teteris            73 Individuāli           LAT   1:03:23   16 1:20:59   10    2:24:22 
   14 Vaidas Jurgaitis              OSK Sakas             LTU     53:11   15 1:45:36   14    2:38:47 

      Alvis Lepiksons            71 Auseklis IK           LAT     51:51   14      mp                 
      Mārtiņš Godiņš             74 Azimuts OK            LAT     47:23   12     dns                 



W35  (7)                                                        

    1 Kristīne Veita             74 Purva Bridējs OK      LAT     36:42    1   55:17    1    1:31:59 
    2 Ilze Skangale              72 Burkānciems OK        LAT     43:03    2 1:01:13    2    1:44:16 
    3 Aiga Kalniņa               74 Individuāli           LAT     47:23    3 1:01:35    3    1:48:58 
    4 Ilze Žagare                71 Viga OK               LAT     47:24    4 1:09:59    6    1:57:23 
    5 Heidi Sild                 73 West OK               EST   1:02:01    5 1:05:56    5    2:07:57 
    6 Alvita Mirecka             71 Ziemeļkurzeme OK      LAT   1:08:15    6 1:05:01    4    2:13:16 
    7 Aine Ambraziene            72 OSK Sakas             LTU   1:21:42    7 1:16:18    7    2:38:00 



M40  (23)                                                       

    1 Aigars Vārna               70 Ziemeļkurzeme OK      LAT     39:08    2 1:03:31    1    1:42:39 
    2 Valters Kaminskis          68 Meridiāns-CPSS        LAT     39:23    3 1:04:00    3    1:43:23 
    3 Ričardas Tėvelis           69 Jaunystė OK           LTU     40:07    5 1:03:56    2    1:44:03 
    4 Kaspars Kojalovičs         69 Viga OK               LAT     43:23    8 1:07:16    4    1:50:39 
    5 Ints Kalniņš               69 Briksnis SK           LAT     41:29    7 1:11:54    6    1:53:23 
    6 Jānis Lazdāns              70 A2                    LAT     41:21    6 1:14:24    9    1:55:45 
    7 Johan Alenius              67 IFK Lidingö           SWE     44:11   11 1:14:18    8    1:58:29 
    8 Remigijus Masilionis       70 Radio-O.lt Sk         LTU     43:29    9 1:16:19   12    1:59:48 
    9 Andris Leja                70 Ziemeļkurzeme OK      LAT     49:37   20 1:10:29    5    2:00:06 
   10 Juris Borovikovs           70 Madonas BJSS          LAT     43:54   10 1:16:18   11    2:00:12 
   11 Liljestrom Kimmo           70 Helsingin Suunnistaja FIN     44:58   12 1:17:03   13    2:02:01 
   12 Guntars Kikučs             69 Saldus OK             LAT     49:30   19 1:14:32   10    2:04:02 
   13 Valters Freidenfelds       69 Ziemeļkurzeme OK      LAT     51:39   22 1:12:46    7    2:04:25 
   14 Māris Vabulnieks           66 Alūksne OK            LAT     49:23   18 1:18:27   14    2:07:50 
   15 Juris Knēts                68 Meridiāns-CPSS        LAT     50:35   21 1:18:52   15    2:09:27 
   16 Nerimantas Bieliauskas     70 Auokas OSK            LTU     45:51   14 1:24:16   16    2:10:07 
   17 Guntars Sils               69 Ziemeļkurzeme OK      LAT     53:10   23 1:26:06   17    2:19:16 
   18 Pēteris Īvāns              67 Taka TOK              LAT     45:43   13 1:39:52   18    2:25:35 
   19 Māris Stabiņš              68 Azimuts OK            LAT     46:56   15 1:53:26   19    2:40:22 

      Maido Kaljur               60 Harju KEK RSK         EST     39:37    4                         
      Armo Hiie                  68 Kape OK               EST     34:57    1                         
      Tenno Alamaa               66 Orvand OK             EST     47:45   16                         
      Harijs Šemelis             66 KO OK                 LAT     48:32   17                         



W40  (6)                                                        

    1 Aušra Bartkevičienė        68 Radio-O.lt Sk         LTU     39:18    1   45:35    1    1:24:53 
    2 Inga Grende                67 Viga OK               LAT     43:23    3   48:37    2    1:32:00 
    3 Jana Lepiksone             70 Auseklis IK           LAT     42:38    2   53:32    4    1:36:10 
    4 Līga Virbule               69 Taka TOK              LAT     46:06    4   51:22    3    1:37:28 
    5 Inta Mihailova             68 Auseklis IK           LAT     53:02    5   55:08    5    1:48:10 
    6 Zane Blumberga             69 Alnis OK-JRSC         LAT   1:00:59    6 1:18:41    6    2:19:40 



M45  (21)                                                       

    1 Egīls Puriņš               62 Mona OK               LAT     38:55    3   53:10    1    1:32:05 
    2 Aivars Mihailovs           64 Auseklis IK           LAT     37:13    1   56:53    3    1:34:06 
    3 Algimantas Rudis           62 SAULE                 LTU     43:10    7   56:07    2    1:39:17 
    4 Sergejs Šadrins            65 Kāpa OK               LAT     38:20    2 1:02:07    4    1:40:27 
    5 Nikolajs Lucāns            65 Mona OK               LAT     41:09    4 1:04:19    6    1:45:28 
    6 Jari Kymalainen            61 Tampereen Pyrinto     FIN     42:53    6 1:04:53    7    1:47:46 
    7 Andris Meļķerts            65 Saldus OK             LAT     41:34    5 1:10:10    9    1:51:44 
    8 Juris Zariņš               61 Viga OK               LAT     54:45   18 1:03:12    5    1:57:57 
    9 Pēteris Zariņš             61 Mona OK               LAT     44:25    9 1:13:46   11    1:58:11 
   10 Ainārs Gailis              62 Auseklis IK           LAT     52:42   17 1:06:05    8    1:58:47 
   11 Aldis Rancāns              65 Ziemeļkurzeme OK      LAT     43:11    8 1:18:45   16    2:01:56 
   12 Ilmārs Dukulis             64 Alnis OK-JRSC         LAT     51:07   12 1:11:17   10    2:02:24 
   13 Pēteris Strazdiņš          62 Viga OK               LAT     48:14   10 1:15:09   13    2:03:23 
   14 Anatolijs Ozoliņš          63 Auseklis IK           LAT     49:24   11 1:16:08   15    2:05:32 
   15 Viesturs Tamužs            61 Mona OK               LAT     51:32   13 1:19:40   17    2:11:12 
   16 Kalvis Bricis              63 Individuāli           LAT     58:29   19 1:15:15   14    2:13:44 
   17 Agris Būmanis              63 Individuāli           LAT     51:48   14 1:23:38   18    2:15:26 
   18 Urmas Laev                 62 SK Mercury            EST     52:16   15 1:27:36   19    2:19:52 
   19 Viesturs Dandens           61 Alūksne OK            LAT   1:01:00   20 1:32:12   20    2:33:12 

      Māris Jēkabsons            64 Auseklis IK           LAT     52:31   16      mp                 
      Igors Bužs                 61 Meridiāns-CPSS        LAT        mp      1:14:30   12            



W45  (9)                                                        

    1 Maritta Kymalainen         63 Tampereen Pyrinto     FIN     40:10    1   49:24    1    1:29:34 
    2 Baiba Zariņa               61 Viga OK               LAT     47:32    3   59:12    3    1:46:44 
    3 Velga Zaļaiskalna          63 Taka TOK              LAT     43:50    2 1:03:18    4    1:47:08 
    4 Odeta Turka                62 Taka TOK              LAT     54:05    4   57:29    2    1:51:34 
    5 Ingūna Čākure              65 Alnis OK-JRSC         LAT     59:55    6 1:09:53    6    2:09:48 
    6 Riina Laev                 63 SK Mercury            EST   1:06:00    9 1:06:11    5    2:12:11 
    7 Līga Zariņa                60 Viga OK               LAT   1:03:24    8 1:13:46    7    2:17:10 
    8 Inta Poriķe                63 Alnis OK-JRSC         LAT     54:18    5 1:27:00    8    2:21:18 
    9 Daiga Rīgava               65 Alnis OK-JRSC         LAT   1:02:34    7 1:29:22    9    2:31:56 



M50  (18)                                                       

    1 Ģirts Mamis                58 Mona OK               LAT     34:23    1   56:17    1    1:30:40 
    2 Juris Kokins               56 Purva Bridējs OK      LAT     37:41    2   57:46    2    1:35:27 
    3 Kostas Valiunas            60 SAULE                 LTU     39:50    4 1:03:29    3    1:43:19 
    4 Juris Šinke                57 Kāpa OK               LAT     39:47    3 1:04:44    4    1:44:31 
    5 Guntis Dude                60 Sprīdītis TSK         LAT     40:45    5 1:09:30    7    1:50:15 
    6 Guntis Dišlers             60 Mona OK               LAT     44:40    8 1:07:37    6    1:52:17 
    7 Jānis Nāgelis              60 Mona OK               LAT     41:45    6 1:11:14   10    1:52:59 
    8 Harijs Lācars              58 SILVA COK             LAT     45:20   10 1:10:09    8    1:55:29 
    9 Guntars Jansons            60 Burkānciems OK        LAT     45:12    9 1:10:56    9    1:56:08 
   10 Uldis Pekuss               58 Mona OK               LAT     51:50   15 1:06:03    5    1:57:53 
   11 Rolands Laveiķis           56 Kāpa OK               LAT     46:32   11 1:11:56   12    1:58:28 
   12 Ivars Pucens               58 Mona OK               LAT     42:44    7 1:16:24   14    1:59:08 
   13 Imants Čaklis              56 Ziemeļkurzeme OK      LAT     49:24   14 1:11:47   11    2:01:11 
   14 Vilnis Veļķeris            56 Alūksne OK            LAT     48:30   12 1:14:00   13    2:02:30 
   15 Māris Penkulis             57 Saldus OK             LAT     58:56   17 1:18:25   15    2:17:21 
   16 Jurgis Karnavicius         57 SAULE                 LTU     54:20   16 1:24:32   16    2:18:52 

      Māris Zaļaiskalns          58 Taka TOK              LAT     49:00   13      mp                 
      Marc Leers                 57 Trol                  BEL   1:07:24   18      mp                 



W50  (9)                                                        

    1 Dace Cebule                59 Ogre OK               LAT     43:50    1   54:57    1    1:38:47 
    2 Ārija Šinke                57 Kāpa OK               LAT     50:53    2   55:42    2    1:46:35 
    3 Velga Buša                 57 Mona OK               LAT     51:00    3   56:06    3    1:47:06 
    4 Ilze Tāse                  59 Ogre OK               LAT     54:57    4   59:17    4    1:54:14 
    5 Silvija Penkule            60 Saldus OK             LAT   1:03:49    5 1:21:56    7    2:25:45 
    6 Anita Kasakovska           60 Viga OK               LAT   1:16:48    7 1:16:30    6    2:33:18 

      Ingūna Leiškalne           60 Auseklis IK           LAT        mp      1:15:25    5            
      Andra Melbārde             57 Seniors               LAT   1:08:19    6                         
      Tamāra Kosmačeva           56 Kāpa OK               LAT       dnf                              



M55  (5)                                                        

    1 Raimondas Paknys           54 Labirintas OK         LTU     43:09    1 1:07:05    1    1:50:14 
    2 Bernardas Eimaitis         52 Labirintas OK         LTU     58:20    3 1:08:29    2    2:06:49 
    3 Aldis Lapiņš               51 Azimuts OK            LAT   1:01:25    5 1:22:23    3    2:23:48 
    4 Miervaldis Bušs            52 Alnis OK-JRSC         LAT   1:01:11    4 1:38:00    4    2:39:11 

      Uldis Ždanovs              51 KO OK                 LAT     45:20    2                         



W55  (4)                                                        

    1 Inese Mauliņa              52 Saldus OK             LAT     58:51    2 1:12:58    3    2:11:49 
    2 Dace Spudas                51 Individuāli           LAT   1:03:16    3 1:12:05    2    2:15:21 
    3 Liene Buša                 53 Alnis OK-JRSC         LAT   1:20:04    4 1:08:45    1    2:28:49 

      Lilija Ždanova             53 KO OK                 LAT     45:00    1                         



M60  (7)                                                        

    1 Andris Tauvens             49 Viga OK               LAT     36:36    1   57:06    1    1:33:42 
    2 Jurijs Oļeiņiks            46 Ziemeļkurzeme OK      LAT     45:47    4 1:10:29    2    1:56:16 
    3 Helmuts Lukačovs           50 SILVA COK             LAT     40:32    2 1:17:41    5    1:58:13 
    4 Uldis Alksnis              46 Jēkaba Aģentūra       LAT     51:15    5 1:13:44    3    2:04:59 
    5 Arnolds Kučinskis          49 Ogre OK               LAT     53:53    6 1:13:48    4    2:07:41 

      Age Liljestrom             47 Helsingin Suunnistaja FIN     41:51    3      mp                 
      Oskars Zids                48 Taka TOK              LAT   1:09:48    7      mp                 



W60  (6)                                                        

    1 Māra Bolšteina             43 Alnis OK-JRSC         LAT     46:26    3   53:02    1    1:39:28 
    2 Vaira Černiševa            45 Ziemeļkurzeme OK      LAT     43:41    2 1:09:06    3    1:52:47 
    3 Māra Plaude                47 NSB Liepava           LAT     42:16    1 1:11:50    4    1:54:06 
    4 Mudīte Alksne              50 Jēkaba Aģentūra       LAT   1:04:50    5 1:03:11    2    2:08:01 
    5 Maruta Habermane           47 A2                    LAT     53:53    4 1:15:16    5    2:09:09 
    6 Ilona Vandāna              46 Seniors               LAT   1:05:49    6 1:25:15    6    2:31:04 



M65  (9)                                                        

    1 Pēteris Novikovs           43 Seniors               LAT     40:11    1   46:41    1    1:26:52 
    2 Juris Zvirgzds             42 Seniors               LAT     51:18    3   53:20    2    1:44:38 
    3 Ivars Brants               45 Alnis OK-JRSC         LAT     50:06    2   58:35    6    1:48:41 
    4 Gunārs Fogelis             41 Meridiāns-CPSS        LAT     53:52    4   55:50    3    1:49:42 
    5 Vilis Dubrovskis           43 Seniors               LAT     59:16    6   56:02    4    1:55:18 
    6 Māris Mālkalnietis         42 A2                    LAT     58:06    5   59:01    7    1:57:07 
    7 Alfrēds Brālītis           43 Taka TOK              LAT   1:01:10    8   56:18    5    1:57:28 
    8 Guntis Upacers             43 Seniors               LAT   1:00:43    7 1:13:05    8    2:13:48 
    9 Andris Ozols               41 Prizma                LAT   1:05:54    9 1:15:57    9    2:21:51 



W65  (5)                                                        

    1 Maira Liepa                44 Prizma                LAT     49:57    1 1:10:05    1    2:00:02 
    2 Daila Mankusa              42 Saldus OK             LAT     52:55    2 1:27:55    3    2:20:50 
    3 Maija Jansone              44 Seniors               LAT   1:10:57    5 1:24:20    2    2:35:17 
    4 Jūlija Zvirgzde            40 Seniors               LAT   1:06:29    4 1:31:23    4    2:37:52 
    5 Laimdota Sulte             43 Prizma                LAT   1:01:21    3 1:41:07    5    2:42:28 



M70  (12)                                                       

    1 Arvids Teteris             40 Taka TOK              LAT     38:36    1 1:04:12    1    1:42:48 
    2 Vadims Černiševs           38 Ziemeļkurzeme OK      LAT     42:17    2 1:08:51    2    1:51:08 
    3 Ivars Kalniņš              38 Seniors               LAT     58:59    5 1:15:54    4    2:14:53 
    4 Juris Mārtiņš Leikarts     36 Ceļuprojekts          LAT   1:02:52    6 1:13:37    3    2:16:29 
    5 Andris Kalniņš             38 Seniors               LAT     52:58    3 1:23:36    7    2:16:34 
    6 Jānis Pommers              34 Taka TOK              LAT   1:13:58    7 1:18:47    5    2:32:45 
    7 Oskars Začs                40 Saldus OK             LAT   1:20:04    8 1:29:59    8    2:50:03 
    8 Tālivaldis Tūns            31 Kāpa OK               LAT   1:34:55   10 1:20:24    6    2:55:19 
    9 Laimonis Tone              32 Saldus OK             LAT   1:36:07   11 1:33:56    9    3:10:03 
   10 Ojārs Leikarts             35 Taka TOK              LAT   1:24:14    9 2:00:28   10    3:24:42 

      Jānis Ozols                36 Individuāli           LAT     53:38    4                         
      Imants Peskops             37 Taka TOK              LAT   1:39:07   12     dns                 



W70  (7)                                                        

    1 Ilze Bruce                 39 Saldus OK             LAT     44:13    1   49:06    1    1:33:19 
    2 Velta Zjatkova             39 Alnis OK-JRSC         LAT     52:52    2   52:23    2    1:45:15 
    3 Raisa Mazzariņa            33 Seniors               LAT     53:35    3 1:00:25    4    1:54:00 
    4 Marga Jēkabsone            39 SILVA COK             LAT     55:51    4   58:30    3    1:54:21 
    5 Ausma Bruce                37 Saldus OK             LAT     58:31    5 1:01:42    5    2:00:13 
    6 Aija Andersone             36 Seniors               LAT   1:06:13    6 1:11:52    6    2:18:05 
    7 Māra Zeberliņa             36 Taka TOK              LAT   1:20:02    7 1:19:54    7    2:39:56