Skrundas sprints
Results

   Pl Name                         YB Club                             Time   Diff. 



WE  (17)                  2.5 km   12 CP     

    1 Aija Skrastiņa               82 Briksnis SK                     13:22    0:00 
    2 Krista Mihailova             88 Auseklis IK                     14:19    0:57 
    3 Rebane Kirti                 73 Saue Tammed                     14:29    1:07 
    4 Laura Vīķe                   89 Kāpa OK                         15:03    1:41 
    5 Madara Freimane              92 Auseklis IK                     15:18    1:56 
    6 Sabīne Tilta                 92 ZVOC-VBSS                       15:25    2:03 
    7 Beāta Zaļaiskalna            93 Auseklis IK                     15:35    2:13 
    8 Laura Nīmante                91 ZVOC-VBSS                       15:48    2:26 
    9 Amanda Zīlišķe               92 Auseklis IK                     15:57    2:35 
   10 Ance Rusova                  92 ZVOC-VBSS                       15:58    2:36 
   11 Giedre Seskeviciute          83 OK Medeina                      16:02    2:40 
   12 Anete Midrijāne              89 Taka TOK                        16:17    2:55 
   13 Reda Einikyte                85 Kopa  Viesulo SC                16:31    3:09 
   14 Ieva Baltriukaite            85 Kopa  Viesulo SC                16:34    3:12 
   15 Kristina Viršilaitė          91 Kopa  Viesulo SC                18:11    4:49 
   16 Olga Kovaleva                79 SDYSSOR g.Svetliy               20:57    7:35 

      Terēze Vimba                 91 ZVOC-VBSS                          mp         



W12  (19)                 1.4 km   8 CP      

    1 Roberta Rimkute              99 Šilales SM                      10:21    0:00 
    2 Elvita Alksne                99 ZVOC-VBSS                       10:41    0:20 
    3 Laura Nelsone                99 Kāpa OK                         10:53    0:32 
    4 Sintija Ozola                00 ZVOC-VBSS                       12:53    2:32 
    5 Agnija Caune                 01 Sm BJSS-Azimuts OK              13:34    3:13 
    6 Elīna Skopāne                00 Sm BJSS-Azimuts OK              13:37    3:16 
    7 Katrīna Celeste              99 Ogre OK                         13:38    3:17 
    8 Anda Upīte                   00 Kāpa OK                         13:50    3:29 
    9 Elizabete Ločmele            00 ZVOC-VBSS                       14:43    4:22 
   10 Elza Melbārde                00 ZVOC-VBSS                       15:25    5:04 
   11 Vilma Alberinga              99 ZVOC-VBSS                       16:10    5:49 
   12 Laura Elīza Lapiņa           00 Auseklis IK                     17:22    7:01 
   13 Arta Rulle                   00 ZVOC-VBSS                       18:32    8:11 
   14 Elizabete Vimba              01 Ziemeļkurzeme OK                19:06    8:45 
   15 Sendija Prauliņa             99 Madonas BJSS/OK Arona           20:50   10:29 
   16 Dārta Cielava                01 Ogre OK                         23:14   12:53 
   17 Līva Dāve                    01 Madonas BJSS/OK Arona           27:19   16:58 
   18 Madara Vaļģe                 01 ZVOC-VBSS                       41:26   31:05 
   19 Justīne Kate Jansone         01 ZVOC-VBSS                       43:27   33:06 



W14  (7)                  1.7 km   10 CP     

    1 Diāna Marta Ruka             97 Ozons                           10:07    0:00 
    2 Anete Čama                   97 Sm BJSS-Azimuts OK              11:38    1:31 
    3 Austra Zušēvica              97 Kāpa OK/BJC Laimīte             12:05    1:58 
    4 Zelma Lapiņa                 98 Kāpa OK/BJC Laimīte             12:44    2:37 
    5 Elizabete Blūmentāle         97 Ozons                           16:40    6:33 
    6 Gunita Freimane              97 Saldus OK                       18:04    7:57 

      Karolina Špukaitė            97 OSK Sakas-Šjtc                     mp         



W16  (6)                  1.9 km   11 CP     

    1 Sandra Grosberga             95 Cēsu sporta skola / Meridiāns   11:54    0:00 
    2 Madara Brice                 96 Ozons                           12:54    1:00 
    3 Anete Gurtiņa                95 Auseklis IK                     13:21    1:27 
    4 Miglė Vainikauskaitė         95 OSK Sakas-Šjtc                  16:36    4:42 
    5 Laura Puķīte                 96 Kāpa OK                         16:52    4:58 
    6 Kendija Aparjode             96 Kāpa OK                         17:11    5:17 



W18  (16)                 2.3 km   13 CP     

    1 Vesta Ambrazaite             93 OSK Sakas                       13:29    0:00 
    2 Marketa Novotna              94 OLGY Hallsberg                  13:40    0:11 
    3 Josefina Almén               93 OLGY Hallsberg                  14:31    1:02 
    4 Madara Šadrina               94 Kāpa OK/ Carnikavas novads      14:49    1:20 
    5 Anna Linde                   93 OLGY Hallsberg                  15:02    1:33 
    6 Tove Forshällen              94 OLGY Hallsberg                  15:03    1:34 
    7 Sigita Lapsiņa               94 Madonas BJSS/OK Arona           15:31    2:02 
    8 Lina Lång                    93 OLGY Hallsberg                  15:41    2:12 
    9 Ieva Krūmiņa                 93 Purva Bridējs OK                16:14    2:45 
   10 Zane Čamane                  93 Madonas BJSS/OK Arona           16:16    2:47 
   11 Kristiine Aluvee             94 OK Põlva Kobras                 16:20    2:51 
   12 Eva Rozentāle                93 ZVOC-VBSS                       16:30    3:01 
   13 Rūta Putniņa                 93 Madonas BJSS/OK Arona           17:10    3:41 
   14 Krista Strautniece           93 OK Alnis-JNSC                   18:11    4:42 
   15 Anna Madara Pērkone          94 Kāpa OK                         18:51    5:22 
   16 Ieva Dukure                  93 ZVOC-VBSS                       19:07    5:38 



W21  (11)                 2.2 km   12 CP     

    1 Milda Skeivytė               89 Kopa                            15:50    0:00 
    2 Kate Dūdele                  90 Kāpa OK/ Carnikavas novads      15:54    0:04 
    3 Inese Kauķe                  76 Briksnis SK                     16:26    0:36 
    4 Eva Haberkorne-Vimba         76 Ziemeļkurzeme OK                17:22    1:32 
    5 Nina Šamakova                89 Viesulo SC                      18:47    2:57 
    6 Arta Jakovela                89 Ozons                           18:55    3:05 
    7 Antra Jakovela               86 Ozons                           19:56    4:06 
    8 Agrita Kornejanova           78 OK Alnis-JNSC                   20:04    4:14 
    9 Katya Mihadiuk               83 Indv.                           20:46    4:56 
   10 Volha Kunskaya               83 Orion                           22:47    6:57 
   11 Vitali Savanovich            78 Indv.                           24:56    9:06 



W35  (5)                  2.2 km   12 CP     

    1 Ilze Lapiņa                  68 Ziemeļkurzeme OK                15:48    0:00 
    2 Ilze Skangale                72 Burkānciems OK                  16:27    0:39 
    3 Inta Mihailova               68 Auseklis IK                     17:58    2:10 
    4 Alvita Mirecka               71 Ziemeļkurzeme OK                22:17    6:29 
    5 Zane Blumberga               69 OK Alnis-JNSC                   25:51   10:03 



W45  (5)                  2.3 km   13 CP     

    1 Baiba Ozola                  64 Mona OK                         16:53    0:00 
    2 Saima Värton                 58 OK Põlva Kobras                 19:38    2:45 
    3 Dace Cebule                  59 Ogre OK                         19:53    3:00 
    4 Inta Poriķe                  63 OK Alnis-JNSC                   20:13    3:20 
    5 Silvija Penkule              60 Saldus OK                       29:56   13:03 



W55  (7)                  1.7 km   10 CP     

    1 Alīda Ābola                  54 A2                              11:11    0:00 
    2 Ruta Kukka                   50 Kāpa OK                         13:08    1:57 
    3 Ināra Ģipsle                 52 OK KO                           13:27    2:16 
    4 Gunta Lebedoka               54 Prizma                          13:28    2:17 
    5 Tamāra Kosmačeva             56 Kāpa OK/ Carnikavas novads      16:31    5:20 
    6 Maruta Habermane             47 A2                              17:31    6:20 
    7 Liene Buša                   53 OK Alnis-JNSC                   17:57    6:46 



W65  (4)                  1.7 km   10 CP     

    1 Aija Andersone               36 Seniors                         18:19    0:00 
    2 Māra Zeberliņa               36 Taka TOK                        21:15    2:56 
    3 Laimdota Šulte               43 Prizma                          23:39    5:20 

      Velta Zjatkova               39 OK Alnis-JNSC                      mp         



ME  (31)                  2.5 km   14 CP     

    1 Vasily Streltsov             90 BNTU                            11:25    0:00 
    2 Vilius Aleliunas             87 Igtisa                          11:27    0:02 
    3 Andrey Salin                 88 Eridan OC                       11:30    0:05 
    4 Lauri Sild                   90 Alūksne OK                      11:33    0:08 
    5 Artūrs Pauliņš               89 Mežmalas / Madonas novads       11:35    0:10 
    6 Martynas Stanys              91 OK  Versme                      11:43    0:18 
    7 Johan Runesson               90 OLGY Hallsberg                  11:45    0:20 
    8 Dmitry Mikhalkin             80 Eridan OC                       11:48    0:23 
    9 Anatolijs Tarasovs           87 Ozons                           11:51    0:26 
   10 Timo Sild                    88 OK Võru                         11:55    0:30 
   10 Oskar Svensson               92 OLGY Hallsberg                  11:55    0:30 
   12 Artjoms Rekuņenko            89 Mežmalas / Madonas novads       11:57    0:32 
   13 Kristo Heinmann              89 OK Ilves                        11:59    0:34 
   14 Valters Āboliņš              85 Ozons                           12:11    0:46 
   15 Love Berzell                 92 OLGY Hallsberg                  12:13    0:48 
   16 Atis Rešķis                  85 Saldus OK                       12:17    0:52 
   17 Kārlis Baltacis              92 Kāpa OK/ Carnikavas novads      12:22    0:57 
   18 Eric Börjeskog               92 OLGY Hallsberg                  12:24    0:59 
   19 Leonas Mockūnas              89 OK  Versme                      12:46    1:21 
   20 Kristaps Bērziņš             92 Taka TOK                        12:49    1:24 
   21 Raido Mitt                   91 OK Põlva Kobras                 12:59    1:34 
   22 Jānis Tamužs                 91 Auseklis IK                     13:03    1:38 
   23 Almantas Baliutis            82 OK KOPA/GRUKAS                  13:04    1:39 
   24 Artis Dude                   91 Sprīdītis TSK                   13:21    1:56 
   25 Jānis Kūms                   88 Alūksne OK                      13:48    2:23 
   26 Maxim Simakov                84 BRIGHTNET                       13:55    2:30 
   27 Rene Post                    92 OK Põlva Kobras                 14:05    2:40 
   28 Mārtiņš Linde                85 Ozons                           15:24    3:59 
   29 Andris Gailis                92 Auseklis IK                     15:40    4:15 
   30 Laimonas Krasauskas          83 OK Medeina                      19:14    7:49 

      Valdis Karulis               87 Ziemeļkurzeme OK                   mp         



M12  (23)                 1.4 km   8 CP      

    1 Villu Serv                   99 OK Põlva Kobras                  9:49    0:00 
    2 Rihards Gailis               01 Auseklis IK                     10:34    0:45 
    3 Jānis Valpuski               99 Ogre OK                         10:43    0:54 
    4 Matīss Leitlands             00 ZVOC-VBSS                       10:57    1:08 
    5 Edgars Karnītis              99 Kāpa OK                         10:59    1:10 
    6 Ilgvars Caune                99 Sm BJSS-Azimuts OK              11:01    1:12 
    7 Rihards Krūmiņš              00 OK Alnis-JNSC                   11:17    1:28 
    8 Māris Heinols                01 ZVOC-VBSS                       11:54    2:05 
    9 Pauls Alberings              01 ZVOC-VBSS                       12:04    2:15 
   10 Roberts Kalējs               99 Ogre OK                         12:13    2:24 
   11 Algirdas Daukšys             99 Šilales SM                      12:31    2:42 
   12 Siim Helmoja                 99 OK Põlva Kobras                 12:40    2:51 
   13 Kaspars Stepanovs            01 ZVOC-VBSS                       14:43    4:54 
   14 Niks Pļaviņš                 99 Madonas BJSS/OK Arona           14:46    4:57 
   15 Ignas Ambrazas               99 OSK Sakas                       14:57    5:08 
   16 Daniels Vahruševs            99 Ogre OK                         16:29    6:40 
   17 Kārlis Vaļģis                02 ZVOC-VBSS                       16:56    7:07 
   18 Kristo Sirk                  99 OK Põlva Kobras                 17:33    7:44 
   19 Indriķis Rusovs              99 Indv.                           22:15   12:26 
   20 Raivis Hofmanis              01 OK Alnis-JNSC                   25:56   16:07 
   21 Arturs Vaļģis                99 ZVOC-VBSS                       26:07   16:18 

      Kristofers Barkāns           02 Ogre OK                            mp         
      Rūdolfs Vimba                00 ZVOC-VBSS                          mp         



M14  (20)                 2.3 km   13 CP     

    1 Ritvars Glūdiņš              97 Saldus OK                       12:31    0:00 
    2 Endijs Titomers              97 OK Alnis-JNSC                   13:26    0:55 
    3 Edgars Ustinovs              98 Ogre OK                         15:48    3:17 
    4 Vytautas Stakeliūnas         97 Viesulo SC                      15:51    3:20 
    5 Niks Ramanis                 97 Sm BJSS-Azimuts OK              15:53    3:22 
    6 Oskars Grosmanis             97 Saldus OK                       16:02    3:31 
    7 Kārlis Kaminskis             98 Cēsu sporta skola / Meridiāns   16:32    4:01 
    8 Aivis Šiliņš                 97 OK Alnis-JNSC                   16:59    4:28 
    9 Kristers Aparjods            98 Kāpa OK                         17:26    4:55 
   10 Edgars Indrāns               98 Kāpa OK/ Carnikavas novads      18:16    5:45 
   11 Uldis Upītis                 98 Kāpa OK                         18:26    5:55 
   12 Nils Ikaunieks               98 Madonas BJSS/OK Arona           19:10    6:39 
   13 Kalvis Kaļva                 98 Madonas BJSS/OK Arona           19:26    6:55 
   13 Matīss Slikšjānis            98 Sm BJSS-Azimuts OK              19:26    6:55 
   15 Valters Reneslācis           98 Ogre OK                         19:27    6:56 
   16 Vairis Valdbergs             98 Madonas BJSS/OK Arona           20:54    8:23 
   17 Kristaps Indriksons          98 Madonas BJSS/OK Arona           21:19    8:48 
   18 Jāzeps Gribusts              98 Ogre OK                         21:34    9:03 
   19 Ivo Freimanis                98 Madonas BJSS/OK Arona           26:08   13:37 
   20 Toms Kokenbergs              98 ZVOC-VBSS                       26:28   13:57 



M16  (29)                 2.4 km   12 CP     

    1 Emīls Dzalbs                 95 Cēsu sporta skola / Meridiāns   12:12    0:00 
    2 Alvis Reinsons               95 Auseklis IK                     12:15    0:03 
    3 Jānis Baunis                 95 Madonas BJSS/OK Arona           13:03    0:51 
    4 Kārlis Lukjanovs             95 Saldus OK                       13:24    1:12 
    5 Ignas Gabšys                 95 OSK Sakas-Šjtc                  13:32    1:20 
    6 Valdemārs Nulle              96 Sm BJSS-Azimuts OK              13:42    1:30 
    7 Ģirts Leontjevs              96 Madonas BJSS/OK Arona           14:03    1:51 
    8 Atis Dēvits                  96 Saldus OK                       14:36    2:24 
    9 Kristaps Abersons            96 Taka TOK                        15:06    2:54 
   10 Dinārs Gutāns                96 Madonas BJSS/OK Arona           15:24    3:12 
   11 Ojārs Leja                   96 Ziemeļkurzeme OK                15:27    3:15 
   12 Ansis Ansbergs               95 Saldus OK                       15:28    3:16 
   13 Jēkabs Knēts                 96 Cēsu sporta skola / Meridiāns   15:35    3:23 
   14 Atis Heinols                 96 ZVOC-VBSS                       15:40    3:28 
   15 Emīls Henrijs Taube          96 ZVOC-VBSS                       15:41    3:29 
   16 Emīls Vainovskis             96 Saldus OK                       16:00    3:48 
   17 Rihards Staģis               95 Auseklis IK                     16:17    4:05 
   18 Matas Kreišmonas             96 Viesulo SC                      16:33    4:21 
   19 Otto Pēteris Pirtnieks       96 Auseklis IK                     16:49    4:37 
   20 Dmitrijs Žarovs              95 Ziemeļkurzeme OK                17:42    5:30 
   21 Arturs Brokans               95 Ziemeļkurzeme OK                17:44    5:32 
   22 Tomass Andersons             96 OK Alnis-JNSC                   18:26    6:14 
   23 Mārtiņš Bucis                95 Saldus OK                       20:02    7:50 
   24 Rokas Koveckis               96 Viesulo SC                      20:13    8:01 
   25 Paulis Bračs                 96 Saldus OK                       21:27    9:15 
   26 Uldis Egle                   96 Saldus OK                       23:41   11:29 
   27 Visvaldis Lukjanovs          96 Sprīdītis TSK                   32:34   20:22 
   28 Kristaps Gulbis              95 Saldus OK                       41:13   29:01 

      Paulius Vidžiūnas            95 OSK Sakas-Šjtc                     mp         



M18  (21)                 2.5 km   12 CP     

    1 Algirdas Bartkevicius        95 radio.lt                        12:25    0:00 
    2 Oskar Andrén                 94 OLGY Hallsberg                  12:53    0:28 
    2 Simon Skogman                93 OLGY Hallsberg                  12:53    0:28 
    4 Ludvig Nilsson               94 OLGY Hallsberg                  13:08    0:43 
    5 Ivars Kļaviņš                93 Ozons                           13:10    0:45 
    6 Kasper Westman               94 OLGY Hallsberg                  13:18    0:53 
    7 Johan Forsgren               93 OLGY Hallsberg                  13:21    0:56 
    8 Valentas Žymančius           93 Šilales SM                      13:35    1:10 
    9 Fricis Pirtnieks             93 Ozons                           14:22    1:57 
   10 Sebastian Agerhäll           95 OLGY Hallsberg                  14:40    2:15 
   11 Edgars Spirido               93 Sm BJSS-Azimuts OK              14:47    2:22 
   12 Pēteris Liepa                94 ZVOC-VBSS                       14:53    2:28 
   13 Daniels Kārkliņš             94 ZVOC-VBSS                       15:49    3:24 
   14 Valters Ļubinskis            94 ZVOC-VBSS                       16:14    3:49 
   15 Nauris Blumbahs              94 Ziemeļkurzeme OK                16:17    3:52 
   16 Airidas Žukauskas            93 OSK Sakas-Šjtc                  16:50    4:25 
   17 Toms Riekstiņš               93 Ozons                           18:35    6:10 

      Arvis Gelbis                 93 Ozons                              mp         
      Erik Lindgren                94 OLGY Hallsberg                     mp         
      Jānis Sārs                   93 Mežmalas / Madonas novads          mp         
      Daumants Stīpnieks           93 Ziemeļkurzeme OK                   mp         



M21  (12)                 2.5 km   12 CP     

    1 Andis Malējs                 78 Cēsu sporta skola / Meridiāns   14:04    0:00 
    2 Jānis Penkulis               91 Saldus OK                       14:06    0:02 
    3 Francs Rozenkreics           76 Auseklis IK                     14:10    0:06 
    4 Dmitriy Davidovich           81 OC BSU                          14:11    0:07 
    5 Jānis Skujenieks             86 Ozons                           14:14    0:10 
    6 Mārtiņš Vimba                77 Ziemeļkurzeme OK                14:39    0:35 
    7 Aliaksei Labcheuski          82 www.obelarus.net                14:53    0:49 
    8 Normunds Bērziņš             86 Madonas BJSS/OK Arona           15:14    1:10 
    9 Mārtiņš Skujenieks           85 Ozons                           15:16    1:12 
   10 Donatas Tumaitis             84 Viesulo SC                      15:23    1:19 
   11 Salvis Daģis                 81 OK Alnis-JNSC                   17:22    3:18 
   12 Jānis Gūtmanis               82 Ziemeļkurzeme OK                34:42   20:38 



M35  (14)                 2.5 km   12 CP     

    1 Juris Ostups                 68 Kāpa OK                         13:43    0:00 
    2 Andris Mireckis              73 Ziemeļkurzeme OK                13:45    0:02 
    2 Guntars Polis                71 Auseklis IK                     13:45    0:02 
    4 Valters Kaminskis            68 Cēsu sporta skola / Meridiāns   13:46    0:03 
    5 Aigars Vārna                 70 Ziemeļkurzeme OK                14:12    0:29 
    6 Nerijus Vidžiūnas            69 OSK Sakas-Šjtc                  14:26    0:43 
    7 Ričardas Tėvelis             69 OK Jaunystė                     14:28    0:45 
    8 Andris Leja                  70 Ziemeļkurzeme OK                14:30    0:47 
    9 Guntars Mankus               69 Saldus OK                       14:54    1:11 
   10 Māris Stabiņš                68 Sm BJSS-Azimuts OK              15:36    1:53 
   11 Valters Freidenfelds         69 Ziemeļkurzeme OK                15:52    2:09 
   12 Gundars Rusovs               68 Indv.                           19:22    5:39 
   13 Aldis Strožs                 69 Auseklis IK                     20:33    6:50 
   14 Kaspars Kojalovičs           69 Ozons                           21:00    7:17 



M45  (11)                 2.4 km   12 CP     

    1 Aivars Mihailovs             64 Auseklis IK                     12:57    0:00 
    2 Ģirts Mamis                  58 Mona OK                         13:07    0:10 
    3 Valdis Kokorišs              64 Mona OK                         13:23    0:26 
    4 Sergejs Šadrins              65 Kāpa OK/ Carnikavas novads      13:28    0:31 
    5 Guntis Dude                  60 Sprīdītis TSK                   14:19    1:22 
    6 Igors Bužs                   61 Cēsu sporta skola / Meridiāns   14:37    1:40 
    7 Guntars Jansons              60 Burkānciems OK                  15:16    2:19 
    8 Sandris Lācis                62 Mona OK                         15:32    2:35 
    9 Ivars Pucens                 58 Mona OK                         16:34    3:37 
   10 Toomas Tarve                 63 OK Põlva Kobras                 16:48    3:51 
   11 Māris Penkulis               57 Saldus OK                       17:20    4:23 



M55  (9)                  2.2 km   12 CP     

    1 Juris Kokins                 56 Purva Bridējs OK                13:42    0:00 
    2 Rolands Laveiķis             56 Kāpa OK                         16:07    2:25 
    3 Andris Tauvens               49 Ozons                           16:39    2:57 
    4 Jānis Skrūzmanis             48 Ogre OK                         18:13    4:31 
    5 Jānis Turks                  55 Taka TOK                        18:40    4:58 
    6 Volli Kukk                   49 Kāpa OK                         19:06    5:24 
    7 Ivars Ansviesulis            54 Prizma                          19:44    6:02 
    8 Arnolds Kučinskis            49 Ogre OK                         21:32    7:50 
    9 Miervaldis Bušs              52 OK Alnis-JNSC                   22:28    8:46 



M65  (8)                  1.7 km   10 CP     

    1 Rodrigo Slaviņš              39 Ozons                           12:30    0:00 
    2 Uldis Alksnis                46 Jēkaba aģentūra                 12:56    0:26 
    3 Alfrēds Brālītis             43 Taka TOK                        13:33    1:03 
    4 Nils-Olov Asman              42 OLGY Hallsberg                  14:28    1:58 
    5 Oskars Začs                  40 Saldus OK                       19:57    7:27 
    6 Ivars Kalniņš                38 Seniors                         20:36    8:06 
    7 Zigurds Upmalis              42 Auseklis IK                     20:46    8:16 
    8 Ojārs Leikarts               35 Taka TOK                        27:31   15:01